HOMILIJA G. ŽUPNIKA, 25.3.2020

Dragi bratje in sestre!

Letošnji postni čas je poseben. Nihče ni pričakoval, da se bo vse tako odvijalo, da ga bomo doživljali v ozkem družinskem krogu, brez širših socijalnih stikov. Gospod nas vedno preseneča in vstopa v našo človeško zgodovino na način, ki je preprost in hkrati presega naše načrte in pričakovanja. To sem zelo močno začutil ob prebiranju današnjega evangeljskega odlomka.

Angel Gabrijel je oznanil Mariji Božjo besedo in v enem trenutku je spremenil njeno življenje in zgodovino celega sveta. Za mlado dekle iz Nazareta je ta sprememba predstavljala veliki izziv, je pa tudi prinesla v njeno življenje veliko milost, bližino novega življenja. Ta bližina je na poseben način povezala Marijo z Jezusom, Bogom in človekom. Edino Marija je imela milost, da je ljubila Jezusa z ljubeznijo, s katero le mati ljubi svojega otroka. Tudi za nas je v težkih trenutkih, ko nas Bog vabi, da bi sprejeli njegovo voljo, ki je ne razumemo ali nas je strah, Gospod pripravil posebne milosti. Največja milost je odkrivati bližino Jezusa, ki želi vsakega od nas obdariti z novim življenjem, ki se je že začelo v nas pri krstu. Ta težki čas karantene, pričakovanja, da se bo vse to končalo in negotovosti, kakšna bo prihodnost, je za nas čas milosti. Naše poslanstvo je, da se ne oziramo preveč naokrog, pač pa živimo ta notranji odnos z Bogom. Kristjani s svojim življenjem prinašamo v ta svet in ta rod Kristusa. In kako naj se to zgodi? Takrat ji angel odgovori: »Sveti Duh bo stopil nate in moč Najvišjega te bo obsenčila« (Lk 1, 35) . Gospod nam bo dal moči, da bomo zmožni ljubiti Kristusa v drugih, osamljenih, zlomljenih, potrebnih pomoči in človeške bližine. Koliko lepih pričevanj slišimo, koliko čudežev se je zgodilo v času pandemije - škoda, da o tem našji mediji tako malo poročajo.

Ko sem letos molil v Nazaretu, me je prevzela veličina tega dogodka, o katerem poroča današnji evangelij in sem bil globoko ganjen. Mislil sem: »Tukaj se je vse začelo, Beseda je meso postala in Bog je začel delo novega stvarjenja«. Bog, ki je Gospodar sveta, ne prihaja na način, ki bi nas navdajal s strahom. Niti noče začeti dela odrešenja brez človeka. Prihaja med nas, da bi nas rešil, da bi nam pomagal, da bi dvignil padli svet. In kaj potrebuje? Gospod čaka naš odgovor, da mu privoljimo, da mu skupaj z Marijo izrečemo danes »fiat« - naj se mi zgodi po Tvoji besedi. Ko človek sprejme v svoje srce Božjo besedo, se zgodi preobrat v celem vesolju. Ta beseda ima v sebi neimerno moč ljubezni, ki spreminja človeška srca. Upam, da nam je Bog pomagal odkrivati moč besede, ki ni prazna, ampak je iskrena in resnična, ko ji sledijo dejanja.

Danes je tudi materinski dan! Želim izreči besedo zahvale vsem ženam, ki so sprejele dar življenja in s tem najlepšo izkušnjo materinstva. Koliko radosti in hkrati bolečine vsebuje beseda materinstvo! Naj vas Bog obilno blagoslavlja in podpira v tem čudovitem poslanstvu! Devica Marija, ki je naša Mati, naj nas varuje in vodi h Kristusu!

Ne pozabimo opoldan zmoliti skupaj z papežem in vsemi kristjani po svetu molitve »Očenaš«, da bi nam Gospod pomagal premagati pandemijo!

Ostanite v Božjem miru!

Vaš župnik