HOMILIJA G. ŽUPNIKA - 33. navadna nedelja, 15.11.2020

Dragi bratje in sestre!

Danes je predzadnja nedelja bogoslužnega leta in cerkev nam pomaga, da bi dvignili pogled proti Bogu in zagledali svoje življenje v kontekstu našega poslednjega cilja.

Prilika o talentih nas kliče k odgovornosti in opozarja, da je naše življenje nekaj zelo resnega. Bog nam je razdelil ogromno bogastvo, vsakemu po njegovi zmožnosti. Toliko smo prejeli od Boga, da bi naše življenje imelo smisel, da bi ljubili in živeli za druge. Življenje nam ni dano zato, da bi živeli sami zase, da bi se zapirali v svoj mehurček in se imeli lepo. Življenje je treba posredovati naprej, na naki način tvegati, darovati sebe. V tej specifični situaciji, v kateri se nahajamo zaradi pandemije, čedalje ostrejših ukrepov in prisilne izolacije, nas božja beseda vabi, da se ne bi dali notranje vkleniti v držo, da moram za vsako ceno varovati svoje življenje. Ob upoštevanju vseh ukrepov, lahko iščemo nove načine, da bi bili skupaj, oznanjali veselo novico in prinašali temu svetu novo upanje. Ta čas preizkušnje nam je dan za to, da bi kot kritjani pričevali in delili z drugimi veselje in upanje, ki prihajata od Gospoda. Mene današnja beseda vabi, naj ne zakopljem vseh darov, ki sem jih prejel od Gospoda. Niti za trenutek se ne smemo zapirati vase, pozabiti na nas poklic, da smo poklicani, da bi živeli kot živo občestvo.

Včasih smo zelo navezani na določen način bivanja in življenja ali pripadnosti cerkvi. Gospod Bog nam je dal vse kar potrebujemo, da bi živeli polnost življenja po veri in bili povezani z Njim in med seboj. Imamo molitev, božjo besedo, možnost prejemanje svetega obhajila, možnost za spoved. To vam pravim, ker ne smemo iskati v tem času izgovorov. Gospod nas bo vprašal, kaj si naredil s talentom, ki si ga prejel. Ne smemo za čas pandemije, ko ne vemo, koliko bo trajala, zakopati našega krščanskega življenja. Za nas vse je to veliki izziv, da bi zapustili svoje kalupe in iskali, kar je bistvenega.

Nočem dolgo pisati, želim pa, da čutite povezanost, da mislim na vse župljane in molim, da bi nam vsem Bog pomagal, da bi ostali zvesti v malih stvareh. Danes bomo slavili sveto mašo preko zooma, da se vsaj malo srečamo in začutimo, da smo občestvo. Vsak bo doma, vendar ostajamo povezani v duhu.

Želim vsem lepo nedeljo!
vaš župnik Andrzej