Pridiga p. Antona NADRAHA

Pri nedeljski sv. maši, 27. marca, nas je nagovoril p. Anton Nadrah in nam dal precej lepih spodbud, da bi se posvetili Srcu Jezusovemu in Marijinemu. V nadaljevanju si pridigo lahko preberete.

1.Vse prav lepo pozdravljam, zlasti pa gospoda župnika, ki se je odločil, da vas povabi k posvetitvi in izročitvi Jezusovemu in Marijinemu Srcu in je v ta namen že marsikaj storil. Morda ste se nekateri že odločili za ta korak, drugi pa še razmišljate o tem. V današnjem evangeliju nas Jezus spodbuja: Iščite najprej Božje kraljestvo in njegovo pravičnost in vse drugo vam bo navrženo. V vašem prizadevanju gre za iskanje Božjega kraljestva in Božje volje. Ko je sv. Dominik Savio bil pri prvem svetem obhajilu, je napisal nekatere sklepe, ki jih je do konca svojega življenja hranil v molitveniku in pogosto obnavljal. Med temi sklepi je bil tudi tale: Moja prijatelja bosta Jezus in Marija! Pri posvetitvi Jezusovemu in Marijinemu Srcu gre prav za to: Moja prijatelja bosta Jezus in Marija! Mar ni to nekaj najčudovitejšega: imeti za prijatelja Jezusa in Marijo? Ko govorimo o Jezusovem in Marijinem Srcu, mislimo na njuno izredno ljubegelijuzen do nas. Srce je pri vseh narodih znamenje ljubezni, ne le človeške, ampak tudi Božje ljubezni. Če se posvetimo JMS, res najprej iščemo Božje kraljestvo. Lahko zaupamo, da nam bo po Jezusovem zagotovilu vse drugo navrženo. V današnjem evangeliju smo slišali tudi tele Jezusove besede: Nihče ne more služiti dvema gospodarjema€Ś Bogu in mamonu. Ko se izročimo Mariji in po Mariji Jezusu, se odločamo za pravega in najboljšega Gospodarja, za Jezusa samega. Mati Marija pa nas vodi k njemu. Odtrgamo se od vsega slabega in grešnega, od mamona, in se odločimo za Boga.

Kadar gre za kakšen nov korak, se človek vpraša: Kaj bom imel od tega? Kakšno korist bom imel, če se odločim za posvetitev in izročitev Jezusu in Mariji? Zelo veliko! Jezus je sveti Marjeti Alakok obljubil dvanajst takšnih koristi ali sadov. Poglejmo nekatere:

Svojim častilcem Jezus zagotavlja vse potrebne milosti, tolažbo v trpljenju, obilen blagoslov pri delu, grešniki se bodo spreobrnili; mlačni bodo postli goreči; goreči bodo postali popolni. Tisti, ki apostolsko delujejo, bodo spreobrnili najbolj trdovratne grešnike, imena apostolov bodo neizbrisno zapisana v Jezusovem Srcu. Ob smrti in v večnosti Jezus obljublja: varno zavetje jim bom ob smrti; deležni bodo milosti končnega spreobrnjenja (9 prvih petkov!), varno pribežališče jim bom v zadnjem trenutku; ne bodo se pogubili. Družinam in skupnostim Jezus zagotavlja mir, bogat blagoslov za tiste družine, ki častijo podobo Jezusovega Srca, spravo in edinost v sprtih družinah, pomoč družinam v kakršni koli stiski.

Ko gre za posvetitev Jezusovemu in Marijinemu Srcu, se včasih kdo ustraši, ali bo zmogel. Dva zakonca sta zapisala: O posvetitvi sva veliko razmišljala, preden sva se odločila narediti ta korak. Predvsem naju je skrbelo, ali bova imela dovolj časa za vse. Če se sedaj ozirava nazaj, vidiva, da sva si delala ogromno skrbi za prazen nič. Zdaj greva večkrat k maši tudi med tednom, z otroki smo se navadili na skupno večerno molitev, pri kateri se zberemo vsi člani družine, tudi najmlajši enoletnik. Večkrat premišljujeva o tem, kaj Bog želi od naju. Čutiva večjo gotovost, da nama Bog stoji ob strani, ko sprejemava pomembne odločitve. Tudi težke trenutke v življenju prenašava z večjim zaupanjem. Še posebej se sedaj po posvetitvi zavedava Božje bližine. Posvetitev je na naju vplivala tudi tako, da se večkrat ustaviva in korenito premisliva svoj odnos do Boga, svojih bližnjih ter okolice in sva še bolj pozorna na najin odnos do ljudi okrog sebe.

Ta zakonca sta lahko tudi nam za zgled. Bodimo mirni! Imejmo zaupanje v Marijo in Jezusa, ki sta naša najboljša prijatelja! Če se jima popolnoma izročimo, se bosta tudi onadva izročila nam. Naše skrbi bodo postale njune skrbi, naše zadeve njune zadeve! Pomislimo, kaj so zmogli fatimski pastirčki, Lucija, Frančišek in Jacinta. Lucija je bila stara deset let, Frančišek devet, Jacinta pa sedem. Kaj vse so naredili za Marijo in Jezusa, kakšne žrtve so jemali nase, da spreobrnejo grešnike in jih pridobijo za Marijo in Jezusa!

Pridružili se boste tistim, ki so se po drugih župnijah v Sloveniji izročili Mariji in Jezusu, njunima najsvetejšima Srcema. Na okrog 350 slovenskih župnijah so že izvedli posvetitev. Ko je bila leta 2008 Fatimska Marija romarica v Stični, je posvetitev izvršilo kar 1.500 kristjanov. Vsi smo zdaj z molitvijo in prizadevanjem za dobro povezani med seboj. Vsi bomo molili drug za drugega. Tudi jaz se vas bom vsak dan spominjal v molitvi in vas izročal Jezusovemu in Marijinemu Srcu, njuni ljubezni.

Če se velikodušno izročimo Najsvetejšima Srcema, ni nič pretežko. Gre le za to, da bi bili dobri kristjani. Naredili boste, kar boste mogli. Če kje večerna molitev doslej ni bila redna, se boste potrudili, da boste vsak večer vsaj nekaj molili. Vsaj kdaj boste molili rožni venec, ki nas tako čudovito povezuje z Marijo in Jezusom. Morda boste opravili devet prvih petkov in pet prvih sobot. Jezus in Marija zagotavljata tistim, ki bodo to storili, večno zveličanje. To niso majhne zadeve! Gre za našo večno srečo! Vse drugo je manj pomembno od tega. Kaj nam bi vse drugo pomagalo, če po smrti ne bi prišli v nebesa?!

Kdor se izroči Jezusu in Mariji, se odloči za krščansko življenje. Za takšno življenje so se v vašem imenu pri vašem krstu odločili že vaši starši in botri. Zdaj se zavestno odločate sami. Tisti, ki se izroči Marijinemu in Jezusovemu Srcu, Mariji in Jezusu, se trudi, da bi bil dober do vseh, najprej do domačih v lastni družini. Prizadeva pa se še posebej, da bi bil prijateljsko povezan z Jezusom in Marijo.

Vsem, ki se boste odločili za posvetitev, iskreno čestitam in vam želim na Marijino priprošnjo obilen Božji blagoslov.

p. Anton Nadrah