ZLATA JESEN z župnikom Borisom Žerovnikom - 23.11.2015

Tokrat je bil gost srečanja Zlata jesen v ponedeljek, 23. novembra, kar naš domači župnik g. Boris Žerovnik, ki nam je kljub nekaj začetnim težavam s projekcijo, v sliki in besedi prikazal delček enega najznamenitejših romanj na svetu.

V povsem polni učilnici nam je predstavil, kako sta se konec septembra in v začetku oktobra s prijateljem romala po Camino del Norte (severna pot) v Santiago de Compostela. Odločila sta se za drugo polovice te poti, ker sta imela le 14 dni časa.

Začela sta blizu mesta Aviles in hodila ob slikoviti severni obali do Ribadea, kjer pot zavije v notranjost in se v kraju Arzua združi z veliko bolj znanim "francoskim" Caminom. Severna pot je slikovitejša, bolj razgibana (gor, dol), bolj zelena in veliko lepša, a tudi malo težja, zato je na njej manj romarjev.

Po začetnih težavah (žulji) in pozneje po poškodbi prijatelja, je dve tretini poti prehodil sam in uspešno priromal do katedrale sv. Jakoba v Santiagu. Takole je g. župnik na kratko strnil vtise:

"Romanje sva začela v kraju El Pito blizu mesta Aviles. S prijateljem sva se ločila četrti dan v mestu Tapia, ko zaradi hudih bolečin v kolenu ni več mogel naprej. V mestu Arzua, ki je cca. 40 km romarske poti oddaljena od mesta Santiago de Compostelo,  se združijo tri romarske poti in sicer Camino Norte, Camino Primitiva in francoska smer Camina, ki je tudi najbolj obiskana. V enajstih dneh je bilo prehojenih trinajst posameznih etap v skupni dolžini cca. 300km. Prvih osem dni je bilo vreme sončno, včasih malo oblačno, zadnje tri ni pa je bilo tudi hudo neurje z močnimi sunki vetra. Vsak dan, ne glede na lepo ali grdo vreme, se ti posebej zapiše v spomin kot edinstven in nezamenljiv dogodek. Čeprav je bila pot zaradi žuljev na nogah težka in zahtevna, pa je bila zaradi premaganih naporov tudi lepa in duhovno bogata. Po duhovni strani človeka v življenju najbolj bogatijo tiste preizkušnje, ki jih v molitvi in zaupanju v Božjo previdnost sprejemamo iz božjih rok. Bogu hvala za vse!"

Verjamem, da si je marsikdo od posušalcev zaželel tudi sam poromati po tej poti.

MM