ADVENTNO ROMANJE NA AVSTRIJSKO KOROŠKO

V soboto, 12. decembra 2015, smo se romarji iz Zadobrove in Polja odpravili na avstrijsko Koroško. Obiskali smo Vetrinj, Celovec, Otok (Maria Wörth) na Vrbskem jezeru, Vrbo in Beljak.

Z Ljubelja smo se spustili v celovško kotlino in se najprej ustavili v Vetrinju. Tu smo si ogledali poslopje nekdanjega cistercijanskega samostana. Kraj je poznan tudi po begunskem taborišču na Vetrinjskem polju, kamor so se maja 1945 pred jugoslovansko armado umaknili civilisti in pripadniki vojaških enot iz Jugoslavije. Slednje so Britanci vrnili in so potem večinoma končali kot žrtve povojnih pobojev. Pred to usodo je civilne begunce rešil zdravnik Valentin Meršol, ki mu je posvečeno spominsko obeležje v samostanski cerkvi.

V Celovcu smo se mimo mestnega gledališča in deželne palače sprehodili do stolnice sv. Petra in Pavla. Pri romarski maši nas je pridigar spomnil, da nas poti vodijo po krajih zgodovinskega spomina. Koroška je bila zibelka slovenstva, tu se je zgodil koroški plebiscit in od tu so po vojni vračali begunce. Iz zgodovine bi se morali učiti za današnji čas, za sožitje med ljudmi in narodi. V mestu smo si nato ogledali še Novi trg s skulpturo celovškega zmaja in Stari trg.

Ob kanalu, ki povezuje Celovec z bližnjim Vrbskim jezerom, smo se odpeljali do jezera in se ob njegovi južni obali ustavili v kraju Otok (Maria Wörth). Do 18. stoletja je kraj ležal na otoku in po tem tudi dobil ime, sedaj pa je z nasipom povezan s kopnim. Obiskali smo dve cerkvi na Otoku, manjšo rožnovensko in večjo, posvečeno sv. Primožu in Felicijanu, ki je znana romarska bazilika gotske gradnje z baročno opremo in dragocenim Marijinim kipom ter kripto pod prezbiterijem.

Pot smo nadaljevali skozi turistični kraj Vrba proti zahodu. Opazovaje okoliške vrhove, med njimi Dobrač in Osojščico, smo kmalu prispeli v Beljak. Čez Glavni trg smo se odpravili do stolne cerkve sv. Jakoba, katere zvonik je bil odet v plašč tisočerih adventnih lučk. Na sejemskih prizoriščih okrog nje je vladalo umirjeno večerno razpoloženje. Po njihovem ogledu smo se odpeljali proti domu.

Za nami je bil tako dan, v katerem so nas adventno uglasili duhovna zbranost in vzdušje pričakovanja v božjepotnih svetiščih, romarska pesem in praznični utrip mest.

BF

Pa še nekaj fotoutrinkov v FOTOGALERIJI