Člani Župnijskega pastoralnega sveta, nekateri tudi z družinami, smo v soboto, 18. junija 2016, poromali na Mengore v župniji Volče blizu Tolmina.
Volče so ena najstarejših slovenskih župnij, njihova podružnična Marijina cerkev pa stoji na 453 metrov visokem hribu Mengore. Viri prvo cerkvico na tem kraju omenjajo že leta 1480 kot utrdbo pred Turki, kasneje pa so na njenem mestu pozidali baročno cerkev. Leta 1713 so se tu po izročilu zbirali vodje tolminskega kmečkega punta. Med prvo svetovno vojno je bila cerkev razrušena med boji na soški fronti. Obnovili so jo leta 1928, poslikave v njej pa so delo Toneta in Mare Kralj. V času fašizma so bile Mengore s stanovskimi shodi tudi pomemben simbol slovenstva.
Do cerkve smo se vzpeli po gozdnatem pobočju s postanki in molitvami ob kapelicah križevega pota. Po porušitvi prvotnih leta 1954 so krajani zgradili nove leta 2008, mozaike zanje pa je izdelal pater Marko Ivan Rupnik. Po dobrodošlici pri cerkvi smo se zbrali k opoldanski romarski maši. Pri njej smo se hvaležno spomnili prizadevanj župnijskih sodelavcev za dobro župnije in se priporočili za blagoslov pri njihovem nadaljnjem delu.
Sledila sta romarsko okrepčilo in voden ogled po muzeju na prostem, ki obsega kaverne in rove avstro-ogrske obrambne linije na Mengorah iz prve svetovne vojne. Nato smo se odpeljali še na vrh Kolovrata, kjer je na razglednem grebenu prav tako muzej na prostem z ostanki italijanske obrambne črte. Oba nas nemo opominjata na nesmisel vojne morije.
Po zaključnem postanku v restavraciji Labrca ob Soči smo se duhovno in telesno okrepljeni vrnili domov. Lepo se zahvaljujemo naši članici gospe Slavki za skrbno pripravo programa in vodenje, njenemu bratu Metodu za romarsko pogostitev in nečaku Andreju za živo razlago zgodovinskih dogodkov na Mengorah.
BF