Preskoči na vsebino


ŽUPNIJSKO ROMANJE NA KOČEVSKO, 14.10.2017


V soboto, 14. 10. 2017, se nas je petdeset romarjev iz Zadobrove odpravilo na Kočevsko. Na svoji poti smo obiskali Ribnico, Kočevsko Reko, Osilnico, Kočevski rog in Novo Štifto.
 
V Ribnici smo se ustavili za kratek ogled župnijske cerkve, ene največjih v Sloveniji, ki je posvečena sv. Štefanu papežu. Prvotna ribniška župnijska cerkev je bila postavljena že okrog leta 1000, sedanjo pa je v letih 1866–1868 s prispevki župljanov in cesarjevo pomočjo zgradil dekan Ignacij Holzapfel. Njegovi nasledniki so jo dokončali in bogato umetniško opremili. Po drugi svetovni vojni so poškodovano cerkev obnovili, med drugim tudi zvonika po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.
 
V Kočevski Reki nas je sprejel gospod Jože Milčinovič. Med romarsko mašo v cerkvi sv. Janeza Krstnika nam je predstavil zgodovino in sedanji utrip župnije. Kočevsko so zaznamovali poselitev z nemškim prebivalstvom v 14. stoletju in njihova izselitev na začetku druge svetovne vojne, povojni poboji leta 1945 in čas do leta 1990, ko je bilo območje Kočevske Reke zaprto in so na njem podrli vse sakralne objekte. Župnija je ponovno zaživela leta 1991, država pa je v simbolično oddolžitev zgradila novo cerkev in župnijski dom. Likovna oprema cerkve, ki je delo akademskega kiparja Staneta Jarma, odraža bolečo zgodovinsko izkušnjo teh krajev.
 
Skozi naselje Borovec smo se nato odpeljali v Osilnico in si tam ogledali cerkev sv. Petra in Pavla ter se seznanili z zgodovino in duhovnim izročilom krajev v Osilniški dolini, ki jih pestita odmaknjenost in izseljevanje. Sledila sta postanek za okrepčilo v gostišču Tušek in sprehod do bližnjega Kočevskega jezera. Imenujejo ga tudi Rudniško jezero, ker je nastalo v opuščeni rudniški kotanji po zaprtju dnevnega kopa rjavega premoga leta 1978.
 
Naš naslednji cilj je bil Kočevski rog. Ob jami pod Krenom, ki je le eno od številnih grobišč povojnih žrtev na tem območju, smo prisluhnili pripovedi Andreja Podkoritnika o zgodovinskem ozadju dogodkov leta 1945 in razlagi mozaika Marka Rupnika v spominski kapeli. Ob povratku domov smo za zaključek obiskali še romarsko svetišče Marije Vnebovzete v Novi Štifti. Sporočila vsega videnega in slišanega v tem dnevu so bila v spodbudo romarjem k duhovni prenovi.
 
 
BF
 
 
 
 
Print Friendly and PDF