Preskoči na vsebino


KOLIKOR SE Z MLADIMI UKVARJAMO, TOLIKO LAHKO OD NJIH PRIČAKUJEMO


Tako kot na rob družbe odrivamo starejše, ki jih zapiramo v njim namenjene ustanove, odrasli iz svojega zornega kota odrivamo tudi mlade, ker jih ne uspemo nadzirati in se ne obnašajo po naših pričakovanjih. Mladi so bolje od nas podkovani v veščinah za današnji čas, a vse bolj apatični, ker se soočajo z neugodnimi možnostmi za samostojno življenje. Kaj v teh razmerah početi z njimi v župnijah in kako jih pritegniti k sodelovanju?
 
S tem izzivom se je na člane župnijskih pastoralnih svetov iz dekanije Ljubljana-Moste na srečanju v Dolu pri Ljubljani v nedeljo, 21. januarja 2018, obrnil predavatelj salezijanec Rafo Pinosa, začetnik več inovativnih programov za mlade. Opozoril je na premajhno zavedanje o pomenu vzgoje mladih generacij in njihovega prevzemanja odgovornosti. Nobena slovenska župnija nima človeka, ki bi se poklicno ukvarjal z mladimi in povsod namenjajo za druge dejavnosti več truda in sredstev kot za delo z mladimi, čeprav bi bilo vlaganje vanje dolgoročna naložba, saj bi edino tako lahko ustavili usihanje župnijskih skupnosti.
 
Spomnil nas je tudi na sinodo o mladih, ki bo oktobra 2018 v Rimu. Pomenljivo je načelo priprav nanjo: o mladih nič brez mladih. Mlade same, tako verne kot neverne, so z anketo povabili k sooblikovanju njenega programa. Žal je bil odziv iz Slovenije skromen. Mlade pritegnejo edino njim zanimive vsebine: poleg redkih uspešnih mladinskih centrov predvsem skavti in animatorji. V naši župniji na primer ob prizadevni pomoči odraslih delujeta otroški in mladinski pevski zbor in letno izpeljemo koledovanje, prireditev Mladi za Karitas in počitniški oratorij. Bi lahko z mladimi in za mlade v naše skupno dobro naredili še kaj? Srečanje v Dolu ni ponujalo dokončnih odgovorov, pač pa je opozorilo, da se morajo župnije tudi pri delu z mladimi vse bolj opirati na lastne ideje in moči.
 
BF
 
 
 
 
Print Friendly and PDF