HOMILIJA G. ŽUPNIKA - 3. velikonočna nedelja, 26.4.2020

Danes nam Gospod daje besedo, ki jo dobro poznamo. Tukaj je tudi vedno nevarnost, da ne poslušam dobro, ker že vem kaj bo, poznam zgodbo in vse kar se je zgodilo učencema. Zato je zelo pomembno, da bi se vprašal: Kaj meni danes govori Gospod po tej besedi? Ali je moja situacjia podobna, kot situacija teh dveh učencev, ki sta se podala na pot in se med seboj pogovarjata, ker ne razumeta vsega, kar se je zgodilo. Vemo, da sta bila žalostna in ta pot iz Jeruzalema proti Emavsu lahko pomeni beg pred trpljenjem, križem, ali celo umik pred težavami. Kako pogosto pride v mojem življenju do situacije, ko sem žalosten, ker se ne uresničujejo maja pričakovanja? Vsi nekaj čakamo, upamo, da bo dobro, ker iščemo srečo in polnost življenja po svojih predstavah. Mogoče zdaj imamo globoko v srcu željo, da bi se ta karantena čim prej končala, da spet zaživimo, gremo normalno v službo, pošljemo otroke v šolo, itd. Če se ne uresničujejo pričakovanja, prihaja do razočaranja, ki je lahko nevarno. Ta beseda nam govori, da moramo biti v stalnem dialogu z Bogom. Jezus se nam približuje, da bi nam razlagal pisma in da bi videli svoje življenje v luči Božje ljubezni. Takrat razočaranje ne bo vodilo v žalost, pač pa ga bomo znali premagati in odkrivati Božjo navzočnost.

Želim to podrobneje razložiti. V našem življenju so mala, vsakdanja razočaranja, ki so potrebna, da rastemo v odnosu do drugih in se učimo brezpogojne ljubezni. Ko začnem postavljati pogoje, pomeni, da nisem pripravljen zapustiti svojih pričakovanj in s tem naredim pogojno veselje sebi. Vse mora biti tako, kot sem si jaz zamislil. Mene ta beseda sprašuje: Kdo misliš, da si ti? Si mar Bog?

So tudi razočaranja, ki so bolj boleča in resna. Mnogi ljudje so nehali hoditi v cerkev in kot vzrok navajajo razočaranje nad enim ali drugim duhovnikom ali sobratom v veri. Ker pričakujem, da bi morali biti vsi svetniki, pa se pokaže, da so grešniki, nepopolni, grobi. Tako razočaranje lahko povzroča žalost, ker nas odvrača od izvora veselja, ki je pri Gospodu. Takrat se zdi, da imam celo pravico tako razmišljati, ker imam slabo izkušnjo.

Dragi bratje in sestre, Kristus nas ne more razočarati! Ta Ljubezen ne bo nobenega razočarala. Danes nas Jezus vabi, da se podamo na pot. Ne bo to umik od situacije, ki nas boli, ker je ne razumemo. Jezus nas išče in vabi, da vsi iskreno poiščemo odgovor na vprašanje: Zakaj si žalosten ali žalostna? To je zelo pomembno vprašanje! Kaj ni šlo dobro v tvojem življenju? Česa danes ne sprejemaš? To ni nič nenavadnega, izkušati tako stanje. Jezus ve, da se nam to v življenju večkrat dogaja, zato se nam pridružuje in vstopa v prijateljski pogovor s slehernim človekom. On želi, da damo ven iz sebe vse to kar nas žalosti, jezi in zaradi česa smo nezadovoljni in trpimo. Kako je potrebno izročati vse stiske in težave Gospodu. Pogosto se zgodi, da ko se nahajam v takem stanju, ne vidim poleg sebe Gospoda in Ga ne morem prepoznati. Toda pogum, On je blizu in nas posluša! Še več, govori z nami in nam razlaga Pisma, tako da naša srca postajajo goreča. Postopoma čutimo in odkrivamo Božjo ljubezen, se navdušujemo nad Božjim delovanjem, nad Njegovo modrostjo.

Zagotovo vrhunec vsega in trenutek v katerem se učencema odpirajo oči je lomljenje kruha – evharistija. Vabim vse, da se danes zahvaljujemo Bogu za možnost, da smo pri sveti maši, da bi doživeli Jezusovo bližino in Božjo ljubezen!

Vaš Župnik