ŠKOFIJSKO SREČANJE ČLANOV ŽPS, 8.5.2021

V organizaciji Urada za laike Nadškofije Ljubljana je v soboto, 8. maja 2021, preko Zooma potekalo srečanje članov ŽPS in župnijskih sodelavcev. Posvečeno je bilo letošnjemu letu svetega Jožefa in je pritegnilo okrog 80 udeležencev. Program srečanja je obsegal nagovor nadškofa, predavanje o vlogi sv. Jožefa v življenju posameznika in Cerkve ter predstavitev novega gradiva za člane ŽPS in Pastoralnega portala Pridi in poglej.

Nadškof Stanislav Zore je uvodoma spomnil, da je bil zaradi epidemije že dvakrat podaljšan mandat članom ŽPS, in napovedal izbiro novih članov letos septembra. V pregledu stanja po župnijah je ugotovil, da najbolj nemoteno deluje Karitas, kateheza in delovanje skupin pa sta močno okrnjena, zato ju bo treba po epidemiji poživiti in ubrati nove pristope. Spodbudil je k preseganju potrošniškega odnosa do Cerkve s tem, da Božje sporočilo tudi živimo in oznanjamo. To naj bi še posebej veljalo za župnijske sodelavce.

O vlogi svetega Jožefa je spregovoril predavatelj na Teološki fakulteti Tadej Stegu. Izhajal je tako iz literature kot iz osebne izkušnje, saj z ženo skrbita za pet otrok, od katerih je eden posvojen, štirje pa so v rejništvu. Spraševal se je, kako sveti Jožef navdihuje posameznike, družine in občestvo. Predstavil ga je kot smerokaz na poti spoznavanja Boga kot pravega očeta. Vse življenje se je soočal z nepredvidenimi dogodki, vendar je vstopil v Božji načrt in izpolnjeval, kar mu je bilo naročeno. V tem je zgled vsakomur pri vztrajanju v veri kljub stiskam in negotovosti, staršem pri soočanju z neidealnimi družinskimi odnosi, pastoralnim delavcem pa pri premagovanju razmer, s kakršnimi se srečujemo zadnje leto.

V zaključku je tajnica Urada za laike Mojca Bertoncel predstavila priročnik za člane ŽPS za prihodnje pastoralno leto. Namenjen je spoznavanju lastnosti in zgleda svetega Jožefa in je mišljen kot duhovna spodbuda pri delu ŽPS. Na spletu pa je že nekaj časa dostopen Pastoralni portal Pridi in poglej, ki prinaša novice iz Cerkve v Sloveniji in po svetu, ima stalne rubrike Vera, Družina in Mladi ter vsebuje številna druga gradiva.

BF