ŽEGNANJSKA NEDELJA V ZADOBROVI, 19.9.2021

V nedeljo, 19. septembra 2021, smo v Zadobrovi obhajali žegnanjsko nedeljo. Ob tej priložnosti je bil blagoslovljen obnovljen glavni oltar v stari župnijski cerkvi.

Trije župnijski prazniki se zvrstijo vsako leto: god župnijskega zavetnika svetega Tomaža 3. julija, obletnica ustanovitve župnije 15. avgusta in žegnanjska nedelja tretjo nedeljo v septembru. Če prvega ponavadi zaznamuje skromnejša udeležba praznovalcev zaradi počitniškega časa in drugi sovpada s praznikom Marijinega vnebovzetja, je žegnanjska nedelja po tradiciji osrednji praznik župnije. Nanjo se spominjamo posvetitve cerkve svetega Tomaža v Zadobrovi, zdaj naše stare cerkve, septembra 1603.

Osrednja misel letošnje žegnanjske nedelje je bila, da je naša cerkev cerkev živih. Takšna cerkev ni le ustanova in niso samo stavbe, ampak je predvsem njeno živo občestvo. Ko skrbimo za svetišča, si moramo še toliko bolj prizadevati za duhovno rast ljudstva, ki se v njih zbira. Stara cerkev vernike v Zadobrovi k temu vabi že preko 400 let, od posvetitve nove pa bo prihodnje leto minilo 40 let. Ker je prvo že načel zob časa, v njej v zadnjem obdobju potekajo obnovitvena dela. Po obnovi ostrešja in tlakov v preteklih letih so zdaj na vrsti oltarji. Letošnje poletje je bil obnovljen in na žegnanjsko nedeljo blagoslovljen glavni oltar, ki namesto prejšnje obledelosti zdaj spet kaže povsem svežo podobo. Za prihodnje leto je v načrtu še obnova stranskih oltarjev, tako da bo delavniško bogoslužje v poletnem času spet lahko potekalo v stari cerkvi.

Slovesni maši in blagoslovu oltarja je sledilo druženje pred cerkvijo in ogled obnovljenega oltarja, oboje sicer ob upoštevanju zaščitnih ukrepov zaradi pandemije, popoldne pa je bila kot vsakokrat na žegnanjsko nedeljo tudi molitev pri Janeževem križu v Sneberjah.

BF

Nekaj fotografij žegnanjske nedelje in obnovljenega oltarja v FOTOGALERIJI.