SINODALNO SREČANJE ŽPS

Od oktobra 2021 v Cerkvi po vsem svetu poteka sinoda, ki za razliko od prejšnjih škofovskih zborovanj v Rimu v svoji začetni fazi vključuje tudi posvetovanja v krajevnih Cerkvah vse do župnijske ravni. Ta bodo potekala do junija, na osnovi poročil s terena pa bo sledilo nadaljevanje v Rimu, ki se bo zaključilo z zasedanjem škofovske sinode oktobra 2023. V Zadobrovi se je ŽPS sestal na sinodalnem srečanju v ponedeljek, 14. 3. 2022.

Beseda sinoda je grškega izvora in pomeni zborovanje, pa tudi hoditi skupaj. Škofovska sinoda se kot posebna cerkvena struktura sestaja od drugega vatikanskega koncila dalje. Sedanja ima naslov Za sinodalno cerkev: občestvo, sodelovanje in poslanstvo. Vse krščene vabi k razmisleku, kako se skupna hoja uresničuje v krajevni Cerkvi in kako lahko v tej skupni hoji rastemo. Po župnijah sinodalna srečanja potekajo po skupinah, kot so biblične, zakonske, župnijski pastoralni sveti ipd. Obravnavajo različne teme, podrobnosti pa je moč najti na pastoralnem portalu Pridi in poglej.

ŽPS se je posvetil temi o medsebojnem poslušanju v župnijski skupnosti. Pogovorili smo se o tem, kaj posameznik in skupnost lahko storita, da bomo v Cerkvi bolje poslušali drug drugega. Izhajali smo iz razmer zadnjega časa, ko je bilo zaradi epidemije zbiranje župnijske skupnosti močno okrnjeno, nekateri pa so se zato oddaljili od nje. V teh razmerah so bile ključnega pomena skupine, ki delujejo v župniji. Strinjali smo se, da je bolj kot številčnost pomembna duhovna povezanost njihovih članov. Zato bomo še naprej podpirali njihovo delovanje in spodbudili tudi oblikovanje kakšne nove. Lep primer je družinska kateheza, ki je zaživela v zadnjem času in povezuje družine iz župnij Zadobrova in Zalog. Več bo tudi druženj župljanov ob raznih priložnostih, npr. družin veroučencev ob koncu veroučnega leta, v župnijsko skupnost pa bomo poskušali ohraniti vključene tudi birmance in njihove starše.

BF