IZLET ZAKONSKE SKUPINE NA GORENJSKO, 8. 5. 2022

V drugi zakonski skupini redna mesečna srečanja vsako leto popestrimo z izletom. Letos smo se nanj odpravili v nedeljo, 8. maja 2022, pot pa nas je vodila na Gorenjsko. Obiskali smo Adergas, grad Strmol, Sveti Lovrenc nad Bašljem in Brdo pri Kranju.

Cilj našega postanka v Adergasu je bila nekoč samostanska, zdaj pa župnijska cerkev Marijinega oznanjenja. V 13. stoletju je bil ob kapeli na tem mestu ustanovljen samostan dominikank, ki so ga kasneje večkrat oropali in nato dokončno porušili Turki v 15. stoletju. Sedanja baročna cerkev in samostan sta iz 18. stoletja. Cerkev krasi sedem mogočnih slik na glavnem in stranskih oltarjih, hrani pa tudi romarski Marijin kip. Izdelan je iz topolovega lesa in je najstarejši ohranjen Marijin kip pri nas. V srednjem veku se je uveljavila navada, da mu ob različnih cerkvenih praznikih menjajo oblačila. Našo pozornost pa je pritegnil tudi miniaturni kip svetega Florjana, izpostavljen ob njegovem prazniku, posrečeno vdelan v ohišje gasilnega aparata.

Bližnji grad Strmol, protokolarni objekt, ki je od leta 2012 odprt za javnost, se prav tako prvič omenja v 13. stoletju. Skozi stoletja si ga je izmenjalo več lastnikov, leta 1936 pa ga je kupil industrialec Rado Hribar iz Ljubljane. Razgibano življenjsko zgodbo Rada in njegove žene Ksenije ter njuno tragično smrt leta 1944 je pisatelj Drago Jančar uporabil kot osnovo romana To noč sem jo videl. Sprehodili smo se po grajskem parku, potem pa se na vodenem ogledu gradu seznanili z njegovo zgodovino in si ogledali bogato zbirko pohištva, umetnin in druge opreme. Po ogledu smo se ustavili tudi v kavarni Strmol, urejeni v grajski pristavi in opremljeni s fotografijami zakoncev Hribar.

Nadaljevanje izleta je bilo pohodniško. Iz naselja Bašelj nedaleč od Preddvora smo se vzpeli do cerkve Svetega Lovrenca na 892 m visoki vzpetini na južnem grebenu Storžiča. Pred povratkom domov pa smo se sprehodili še po parkovnem kompleksu protokolarnega objekta Brdo pri Kranju. Veliko zanimivega smo videli in doživeli v tem kratkem dnevu. Morda ob zapisanem tudi vi dobite idejo za svoj izlet.

BF