PRAZNIK ŽUPNIJSKEGA ZAVETNIKA SV. TOMAŽA, 3. 7. 2022

Zavetnik naše župnije apostol sveti Tomaž goduje 3. julija. Že leta je v navadi, da ta praznik počastimo ne le z bogoslužjem, ampak tudi z druženjem župljanov po njem. Letos je godoval na nedeljo, tako da je bila udeležba številčnejša kot na praznovanjih med tednom v preteklih letih.

Življenjska pot svetega Tomaža je bila zelo razgibana. Po poklicu je bil ribič, kasneje je postal eden od apostolov, evangelij pa je oznanjal v vzhodnih deželah vse do Indije. Umrl je mučeniške smrti. V naši zavesti je najbolj prisoten lik ne(je)vernega Tomaža, ki svojim tovarišem ni hotel verjeti, da so videli vstalega Jezusa. Šele ko je ob srečanju z njim položil svojo roko na znamenja njegovih ran, je veroval. Če njegovo nevero nekateri razumejo kot slab zgled, pa mu drugi priznavajo pogum, ker si je upal izraziti svoj dvom, saj je bil za razliko od ostalih učencev prikrajšan za prvo srečanje z vstalim odrešenikom. Nekateri teologi ta dogodek iz Tomaževega življenja razlagajo tudi kot del božjega načrta. Ravno ob njem smo bili namreč deležni spodbude: Blagor tistim, ki niso videli, pa so začeli verovati!

Sveti Tomaž velja za zavetnika gradbenikov, zidarjev in tesarjev. Ugibamo lahko, da so bili morda prav tesarji tisti, ki so svojega priprošnjika izbrali tudi za zavetnika cerkve v Zadobrovi, kajti pred davnimi stoletji, ko je bila postavljena, je tod prevladovala lesena gradnja in tudi prvotna cerkev je bila po izročilu lesena.

BF