ROMANJE NA KOROŠKO, 27. 8. 2022

V soboto, 27. avgusta 2022, je bilo po letih premora zaradi pandemije spet organizirano župnijsko romanje, tokrat skupaj za župljane Zadobrove in Zaloga. Romarje je pot vodila na Koroško: v Slovenj Gradec, Leše pri Prevaljah in Radlje ob Dravi.

Začetni postanek je bil v župniji svete Elizabete Ogrske v Slovenj Gradcu. Zaradi odsotnosti župnika Simona Potnika jo je kratko predstavil njegov pomočnik gospod Ernest Berložnik. Spregovoril je predvsem o njihovi zavetnici, hčeri ogrskega kralja, poročeni v Turingijo (od tod tudi ime Elizabeta Turinška ali Turingijska), ki je znana po svoji dobrodelnosti. V nadaljevanju smo se podrobneje seznanili s Pastoralno zvezo župnij Slovenj Gradec. V njej si sodelavci iz župnij Slovenj Gradec, Stari trg, Pameče in Sele skupaj prizadevajo poživiti versko življenje. Prirejajo tečaje Alfa, različna srečanja in duhovne vaje, gradijo pa na sprejetosti vsakogar, ki se želi pridružiti. Zveza ima tudi pisarno, ki pomaga pri župnijskih organizacijskih in administrativnih delih. To je za slovenski prostor nov način povezovanja župnij, oblikovan po zgledih iz tujine, ki pa zaradi pomanjkanja klerikov postaja vse bolj aktualen.

Leše so naselje v župniji Prevalje, kamor obiskovalec iz osrednje Slovenije redko zaide in mu je zato tudi manj znano, da na sedlu nad naseljem ena poleg druge stojita dve gotski cerkvi, zgrajeni v 15. stoletju. Spodnja je posvečena sveti Ani in zgornja svetemu Volbenku. Cerkev svete Ane se je ohranila v podobi izpred stoletij. Krasijo jo slikovit oltar, poslikave in lesen strop okrašen z ornamenti, potrebna pa je temeljite obnove. Cerkev svetega Volbenka je zaradi naklona terena na zahodni strani močno vkopana, na vzhodni pa podzidana s kripto. Po požaru leta 1885 je bila obnovljena, a je od takrat brez zvonika. V njej zdaj potekajo bogoslužja. Ogledu teh dveh cerkva je sledil še postanek za obed v Vuhredu in nato zaključna postaja romanja, Radlje ob Dravi. Tamkajšnjo župnijo upravljajo jezuiti. Pater Jože Poljanšek je v cerkvi svetega nadangela Mihaela predstavil župnijo in cerkev. V njej je bila za zaključek programa tudi romarska maša.

Za udeležence je bil to duhovno bogat dan, poln novih spoznanj. Vsem, ki ste tokrat oklevali s prijavo, zato velja spodbuda k udeležbi ob naslednji priložnosti.

BF