POSTNO PREDAVANJE JANEZA JEROMNA, 7. 3. 2023

Tudi letos se v župniji nadaljuje tradicija postnih predavanj. V torek, 7. marca 2023, je bil naš gost Janez Jeromen, ki je v predavanju z naslovom Kako srečni ste spregovoril o blagrih. V zadobrovški cerkvi mu je prisluhnilo lepo število poslušalcev iz Zadobrove in Zaloga.

Janez Jeromen je župnik v župniji Veliki Gaber in predsednik društva Svetopisemska družba Slovenije. V njem sodeluje pri prevajanju novozaveznih tekstov v sodobni jezik. Blagre (Mt 5,1–12) je za temo izbral, ker niso enostavno razumljivi in se zato marsikdo sprašuje o njihovem pomenu. Njegovo pripovedovanje je bilo bolj kot njihova razlaga zastavljeno kot pričevanje o lastnem odkrivanju sporočila blagrov.

Že kot otrok je rad prebiral knjige, med njimi tudi Sveto pismo. Z blagri se je prvič srečal pri verouku, a so mu bili nerazumljivi. Tudi branje Svetega pisma mu pri tem ni pomagalo. Med študijem teologije je sicer izvedel, da so blagri mišljeni za konkretne življenjske situacije, vendar se ga to ni dotaknilo. Ko jih je kasneje kot duhovnik sam začel razlagati pri verouku, se je ponovno poglobil vanje, da bi šel dlje od učenja na pamet in otrokom lahko pojasnil, čemu blagri in kaj naj z njimi. Takrat se mu je zazdelo, da se jih da razložiti z mislijo na večnost: zdržite preizkušnje, kajti vse bo poplačano v večnosti.

Sledili sta dve življenjski izkušnji, ki sta ga pripeljali do njegovega sedanjega razumevanja blagrov: najprej duhovno poglabljanje ob prevajanju novozaveznih besedil v Svetopisemski družbi in potem čas osebnih preizkušenj zaradi izgorelosti, v katerem se je zavedel, koliko ljudi mu je v pomoč. V njem je postopoma dozorelo spoznanje, da gre blagre razumeti celostno: blagor tistim, ki dopustijo Bogu, da po njih deluje. Svoje razmišljanje je zaokrožil z mislijo, da vsi doživljamo stiske in krivice, kako jih prestanemo, pa je v veliki meri odvisno od nas, tudi od našega dojemanja blagrov.

Odzivi poslušalcev na zastavljene izzive o posameznih blagrih in vprašanja po predavanju so razkrila pestrost pogledov nanje. Predavanje je postreglo z osebno izkušnjo duhovnega zorenja ob njih in obenem spodbudilo k razmisleku. Tudi o tem, kako je z blagri povezana naša sreča.

BF

Nekaj FOTOUTRINKOV postnega predavanja