FLORJANOVA NEDELJA V ZNAMENJU STOLETNIC GASILSKIH DRUŠTEV, 7.5.2023

V Zadobrovi smo 7. maja 2023 ob prisotnosti domačih gasilcev in gasilcev iz Šmartnega ob Savi obhajali Florjanovo nedeljo. Praznovanje je bilo letos posebej slovesno, saj smo se spomnili stoletnic obeh gasilskih društev.

Že jutranji zbor uniformiranih gasilcev z društvenima praporoma in ozaljšanim starodobnim gasilskim vozilom pred cerkvijo je pričal o vsebini praznika. V njeno podkrepitev je pred oltarjem v cerkvi stal z gasilsko opremo obdan kip svetega Florjana, priprošnjika proti požarom in povodnji ter zavetnika gasilcev, ki goduje 4. maja. Uvod v nedeljsko mašo je zbrane spomnil, da letos mineva sto let od ustanovitve Prostovoljnega gasilskega društva Zadobrova - Sneberje - Novo Polje. Gasilsko društvo v Šmartnem ob Savi je primerljive starosti, saj je svojo stoletnico dočakalo pred dvema letoma, njihovim predstavnikom pa je bila namenjena zahvala za dolgoletno sodelovanje in udeležbo na letošnjem praznovanju pri nas.

Duhovni poudarek slovesnosti je bil na služenju po zgledu prvih diakonov, o katerih je poročalo nedeljsko berilo. Župnik Andrzej Gosek je izpostavil, da je služenje bližnjim osnovno poslanstvo gasilcev, ki so pri reševanju življenj in premoženja pogosto sami v nevarnosti. A če se njihovo delo nanaša na materialno razsežnost bivanja in z njo povezane skrbi, ne smemo pozabiti tudi na duhovno razsežnost. Še hujši od ognja požara je namreč lahko ogenj zlih namenov in sovraštva, ki se vse prepogosto razplamti v srcih ljudi. Za gašenje tega si moramo prizadevati v duhu vere. Ta skrb za dušni blagor dopolnjuje tisto, ki jo imajo za naš telesni in gmotni blagor gasilci. Prošnja za božje varstvo pri obojem je bila sklepna misel prazničnega nagovora.

BF

FOTOGALERIJA praznovanja.