TOMAŽEV VEČER Z DEKANOM ALOJZIJEM GREBENCEM, 24. 5. 2023

V župniji so zaživela srečanja, imenovana Tomaževi večeri. Gost prvega v sredo, 24. maja 2023, je bil Alojzij Grebenc, župnik v Dolu pri Ljubljani in dekan dekanije Ljubljana - Moste.

S Tomaževimi večeri nadaljujemo tradicijo predavanj, pogovorov in nastopov, ki so pod naslovom Zlata jesen tekli od jeseni 2012 in na katerih smo spoznali veliko zanimivih tem in osebnosti. Pomladi 2020 jih je, tako kot druge aktivnosti, prekinila epidemija, ob ponovni oživitvi pa jim z novim imenom želimo dati tudi nov poudarek: namenjena niso le starejšim, ampak poslušalcem vseh generacij.

Alojzij Grebenc se je najprej predstavil osebno, potem pa spregovoril o svoji duhovniški poti in izkušnjah dekana. Zase pravi, da je bil že kot otrok zvedav in ga je, od kar pomni, zanimalo tudi vprašanje o smislu življenja. Po osnovni šoli je želel v gimnazijo, a v družini za to ni bilo denarja. Kljub temu se je kasneje vpisal v semenišče, v duhovnika pa je bil posvečen leta 1975.  Novo mašo je imel v župniji Sv. Križ - Gabrovka blizu Litije, potem pa je služboval po raznih župnijah, sprva kot nedeljski pomočnik, potem kaplan in nato župnik. V Dolu pri Ljubljani je od leta 1998, že 22 let pa tudi vodi dekanijo Ljubljana - Moste, ki obsega 15 župnij. Te se med seboj usklajujejo na dobro obiskanih mesečnih konferencah, z novim pastoralnim letom pa bodo spet organizirana tudi dekanijska srečanja župnijskih sodelavcev. Od novejših dogajanj v Cerkvi ga bolijo spolni škandali, pa tudi osamljenost in neurejene življenjske razmere nekaterih duhovnikov.

V zaključku je s poslušalci delil svoj optimizem glede prihodnosti, ki ga navdaja kljub negotovim časom, upadanju duhovnih poklicev in vernosti nasploh. Pojdimo pogumno z zaupanjem naprej, je spodbudil prisotne in spomnil, da smo srečna generacija, ki živi v najdaljšem obdobju miru in največjem blagostanju, a to vse premalo cenimo.

BF

Nekaj fotoutrinkov tega večera si lahko ogledate TUKAJ