O SODELOVANJU ŽUPNIJ ZADOBROVA IN KAŠELJ/ZALOG

Letos mineva pet let, odkar sta župniji Ljubljana - Zadobrova in Ljubljana - Kašelj/Zalog začeli tesneje sodelovati. Na srečanju pastoralnih svetov obeh župnij v ponedeljek, 5. junija 2023, smo se ozrli na prehojeno skupno pot in se pogovarjali o nadaljnjem sodelovanju.

Avgusta 2018 je bil zaloški župnik Andrzej Gosek imenovan tudi za župnika v Zadobrovi. Potrebe po usklajevanju dela v obeh župnijah in pripravljenost župljanov za sodelovanje so postopoma pripeljale do številnih skupnih dejavnosti. Najpomembnejša med njimi je družinska kateheza, ki jo lahko starši izberejo namesto običajnega verouka za svoje otroke. Na njej se tedensko srečuje okrog 20 družin. Program poteka posebej za otroke različnih starosti in starše, tako da duhovno napredujejo celotne družine. Zlasti za tiste z več otroki je to zelo priročno, saj v enem dnevu v tednu veroučno obveznost opravijo vsi otroci. Da ne prihaja do podvajanja, so skupne tudi druge oblike dela z otroki in družinami: božična devetdnevnica, šmarnice in priprave na prvo obhajilo in birmo.

Sodelovanje se širi tudi preko različnih skupin in soorganiziranja dogodkov. Biblična skupina, ki se srečuje v Zalogu, vključuje udeležence iz obeh župnij. Vsakoletna dobrodelna prireditev Mladi za Karitas v Zadobrovi poteka tudi s sodelovanjem nastopajočih iz Zaloga, mladi iz Zadobrove pa nastopajo na decembrski prireditvi ob obletnici ustanovitve župnije v Zalogu. Mini svetopisemski maraton, ki ima desetletno tradicijo v Zadobrovi, zadnja leta privabi tudi bralce in poslušalce iz Zaloga. Na prireditvah ob kulturnem prazniku sodelujejo nastopajoči iz obeh župnij. Izmenično potekajo tudi skupna adventna in postna predavanja. Srečanja starejših, bolnikov in invalidov iz obeh župnij so zadnja leta v Zalogu, kar se je izkazalo za praktično zaradi lažje dostopnosti prostora. Tudi organizatorji oratorijev se dogovorijo za izmenjave animatorjev in skupno izvedbo izleta za udeležence, kadar oratorija potekata v istem terminu. Lani je bilo organizirano skupno župnijsko romanje v Slovenj Gradec in okolico. Letos so se tradicionalnemu kolesarskemu romanju iz Zadobrove na Brezje pridružili tudi kolesarji iz Zaloga. Župnijska pastoralna sveta imata skupno letno srečanje ob zaključku pastoralnega leta.

Ugotovimo lahko, da imata župniji skupnega mnogo več kot le duhovno oskrbo in župnijski list. Sodelovanje duhovno bogati, z njim pa tudi bolje izkoristimo človeške, prostorske in organizacijske zmožnosti, zato se trudimo, da bi se širilo še naprej.

BF