ŽEGNANJSKA NEDELJA IN BLAGOSLOV OBNOVLJENE CERKVE, 17. 9. 2023

Žegnanjska nedelja v Zadobrovi je bila letos slovesnejša kot ponavadi. Spomnili smo se 420. obletnice posvetitve cerkve svetega Tomaža in se veselili zaključka njene večletne obnove. Ob tej priložnosti je obnovljeno cerkev in oltarje blagoslovil ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore.

Slovesnosti se je udeležilo večje število župljanov in gostov, ki so se uvodoma zbrali na prostoru med obema cerkvama in pričakali nadškofa. Ob prihodu smo mu zaželeli dobrodošlico, mu predstavili pomen praznika za župnijo, potek obnovitvenih del in živahen utrip župnije v zadnjih letih. Sledil je blagoslov prisotnih, obnovljene cerkve in oltarjev in nato bogoslužje v novi cerkvi. Nadškof je v nagovoru med njim čestital zbranim ob dvojnem prazniku - obletnici posvetitve cerkve in končanju njene obnove. Spomnil je na veličino škofa Tomaža Hrena, ki je cerkev posvetil leta 1603 in ki je pri vodenju ljubljanske škofije v takratnih težkih časih izkazal širino in modrost, kakršno močno potrebujemo tudi danes. Ob obujanju zgodovinskega spomina pa je opozoril, naj vera ne bo tradicija, ampak naj se vsakdo vedno znova zavestno odloča zanjo in po njej živi. Navezal se je tudi na sporočilo nedeljskega evangelija o odpuščanju, ki naj bo brezmejno. Priporočil ga je kot vodilo za pristne odnose v zakonih, družinah in krščanski skupnosti.

Župnik Andrzej Gosek se je v zaključku s hvaležnostjo spomnil pobudnika obnove cerkve pokojnega zadobrovškega župnika Milana Grdena in se nato zahvalil vsem župnijskim sodelavcem in izvajalcem del, ki so v letih obnove vsak po svoje pripomogli k njenemu uspešnemu zaključku. Sledilo je praznično druženje s pogostitvijo, ki so ga v organizaciji gospe Maje Kastelic zgledno pripravile številne sodelavke in sodelavci. Potekalo je v šotoru na travniku pod cerkvijo v prazničnem vzdušju, v katerem je bilo čutiti povezanost župljanov in veselje nad skupnim dosežkom. Za krajši čas se je srečanja udeležil tudi gospod nadškof. Dogajanje žegnanjske nedelje je zaokrožila tradicionalna popoldanska molitev pri Janeževem križu v Sneberjah.

BF

Nekaj utrinkov blagoslova in praznovanja žegnanjske nedelje si lahko ogledate v priloženi  FOTOGALERIJI
Urednik