BLAGOSLOV ZNAMENJA POD GRMADNIKOM IN MARIJINE KAPELICE "PRI LAZARJU", 8.10.2023

Znamenje pod Grmadnikom, na »Ta rjavem klanc« je bilo postavljeno pred drugo sv. vojno v spomin na nesrečo, ko je voz z butarami pod seboj do smrti pokopal kmeta Antona Snoja. To znamenje so v petdesetih letih skrajneži izruvali in vrgli po hribu navzdol. Nekdo ga je pozneje našel in postavil ob borovo drevo, nekoliko pod potjo, kjer je še danes.
Ob poti pa je bilo leta 1968 namesto prejšnjega postavljeno novo znamenje na hrast malo višje od tal, tako da se ga ni dalo doseči. (Vir: Krščanska znamenja v župniji "Sv. angeli varuhi", Drago Žumer)

To znamenje je bilo na hrastu do jeseni 2022. Ob prvem spomladanskem sprehodu 2023 sem opazil, da razpela na znamenju ni več. Verjetno je pozimi zaradi dotrajanosti lesa razpelo padlo dol in se izgubilo med listjem v strmini. Ker mi je bilo znamenje na tem mestu ljubo, sem se po posvetu z g. župnikom odločil in izdelal novo enako znamenje, ki sem ga jeseni 2023 pritrdil na isto mesto, kjer je bilo prej.

V nedeljo, 8.10. 2023 popoldne, je g. župnik Andrzej Gosek obnovljeno znamenje blagoslovil. Prisotnih je bilo nekaj domačinov, med njimi tudi sorodniki tragično preminulega Antona Snoja, ki so nam razložili ozadje postavitve prvega znamenja in pokazali tudi, kje to stoji sedaj.

Ob povratku pa smo se ustavili še na parkirišču turistične kmetije »Pri Lazarju«, kjer je g. župnik blagoslovil še novo Marijino kapelico, ki jo je postavil lastnik kmetije, g. Milan Bizjan. S postavitvijo kapelice se je želel zahvaliti Mariji za varovanje njihovega zdravja in kmetije. Prav tako pa tudi za varstvo vseh, ki pridejo na kmetijo ali se podajo na pot naprej proti Grmadniku ali še dlje.

Na koncu smo si na kmetiji ogledali še slikarsko razstavo in dogajanje tega lepega jesenskega nedeljskega popoldneva zaključili z domačimi dobrotami.

Vabljeni, da se ob obisku kmetije "Pri Lazarju" in pod Grmadnikom ob obeh znamenjih za nekaj trenutkov ustavite in priporočite Mariji in Jezusu v varstvo sebe in druge.

MM

FOTOGALERIJA blagoslova!