MINI SVETOPISEMSKI MARATON, 20.01.2024

SAM GOSPOD MIRU PA NAJ VAM DA MIR,…«(2Tes 3, 16)

Pred nedeljo Božje besede smo imeli v naši župniji v soboto, 20.1.2024, po večerni maši tradicionalni mini svetopisemski maraton. Poslušali, brali in molili smo iz Knjige psalmov, peti del in dodatek Sirahove knjige ter 2. pismo apostola Pavla Tesaloničanom. Krog bralcev in poslušalcev Božje besede na mini svetopisemskem maratonu v naši župniji se širi, hvaležni smo tudi bralcem in poslušalcem Božje besede  iz župnije Zalog. Letos smo mini SP maraton prijavili na spletni strani https://www.svetopisemskimaraton.si/mini-maratoni/.
Geslo svetopisemskega maratona letos je: Gospod, preiskusil si me in me poznaš. (Ps 139,1)

Za uvod nas je g. župnik povabil k hvaležnosti za Božjo besedo, ki je hrana za življenje, daje upanje in je svetilka na naših poteh. Poslušanje in branje Božje besede nam pomaga, da bolj razumemo svoje življenje, Božja beseda daje moč in pogum, odgovarja na naša življenjska vprašanja, Božja beseda je živa in učinkovita, presoja misli in vzgibe srca, zato nas vznemirja.

Branje Sirahove knjige smo nadaljevali tam, kjer smo jo prenehali brati na lanskem mini SP maratonu. Sirah je za mlade tistega časa, ki je bil podobno prelomen, kot je sedanji čas, napisal navodila za življenje, za konkretne življenjske situacije: kako živeti v odnosu z Bogom in bližnjimi, kaj je modrost, pravičnost, kako pomembno je prijateljstvo,.. V petem delu Sirahove knjige avtor našteje in opiše posamezne očake in preroke (Abraham, Mojzes, Elija, Ezekijel,..), ki so v Izraelu poslušali in govorili o Bogu ter vabili k spreobrnjenju in drugačnemu življenju.

Psalmi so bili sestavljeni tako, da bi jih peli, vendar te melodije niso več poznane. Danes so nekateri psalmi ponovno uglasbeni, pojejo oz. molijo se pri vsaki maši, povezujejo berila in evangelij. Vsebujejo mnogo globokih misli o veselju, hvaležnosti, kesanju, žalovanju, Božjem varstvu, ipd.

Apostol Pavel je svoja pisma pisal mladim krščanskim skupnostim, ki jih je ustanavljal v posameznih krajih. V pismih se dotika problemov, s katerimi so se soočale mlade Cerkve na nekem področju, svoje učence spodbuja k verovanju, k Bogu, poučuje jih, da je Jezus Kristus, Križani in Vstali, Odrešenik sveta. Tako kot Tesaloničane, apostol Pavel nagovarja in spodbuja tudi nas: Sam naš Gospod Jezus Kristus in Bog, naš Oče, ki nas je v svoji milosti vzljubil in nam dal neminljivo tolažbo in blago upanje,  pa naj opogumi vaša srca ter jih utrdi v vsakršnem dobrem delu in v vsakršni dobri besedi.« (2Tes 2, 16-17)

Med molitvijo, branjem in poslušanjem Božje besede smo ugotavljali, kako so Sirahovi nasveti za življenje in Pavlove spodbude še vedno aktualne tudi za naš čas. Božja beseda nas nagovarja, spodbuja in vabi, da jo poslušamo, sprejmemo in po njej živimo.