IZOBRAŽEVALNO SREČANJE PASTORALNIH SODELAVCEV, 2. 3. 2024

Urad za laike pri Pastoralni službi ljubljanske nadškofije dvakrat letno organizira izobraževalna srečanja za člane župnijskih pastoralnih svetov in druge pastoralne sodelavce. Letošnje pomladno srečanje je za I. in IV. arhidiakonat potekalo v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu v soboto, 2. marca 2024.

Srečanje je imelo naslov Moje poslanstvo v župniji in je bilo delovne narave. Zbrane, ki so povsem napolnili dvorano zavoda, sta uvodoma pozdravila voditelj Pastoralne službe Igor Dolinšek in direktor Zavoda sv. Stanislava Anton Česen. V svojem nagovoru je nato nadškof Stanislav Zore poudaril, da je Cerkev sklicani zbor Božjega ljudstva, namen srečanja pa iskanje poti Cerkve in vloge vsakega posameznika v njej. Sledilo je predavanje bolniškega duhovnika Anžeta Cunka o sodelovanju pri liturgiji. Razložil je, da je pomen liturgije v stalnem delu za odrešenje ljudi in da smo vsi poklicani, da pri njej dejavno sodelujemo tako, da dajemo svoje talente na razpolago drugim. Pregledno je tudi povzel poslanstvo in odgovornosti različnih pastoralnih sodelavcev v župniji.

Osrednji del srečanja so bile delavnice za skupine pastoralnih sodelavcev: bogoslužne bralce, pevce, katehete, člane gospodarskih svetov, zakristane, izredne delivce obhajila, krasilke in karitativne sodelavce. Največ zanimanja je bilo za delavnico za bogoslužne bralce, ki jo je vodil napovedovalec in voditelj na Radiu Ognjišče Matjaž Merljak. Temeljno sporočilo delavnice je bilo, da mora biti branje razumljivo tistim, ki ga poslušajo. Da doseže ta cilj, mora bralec besedilo najprej razumeti sam, obenem pa imeti tudi čut za Božjo besedo in jezik. Pomembna je priprava na branje, tako daljna kot bližnja. Slišali smo več praktičnih napotkov glede poteka branja, stika s poslušalci in nebesednega sporočanja, na koncu pa to komentirali ob nekaj bralskih nastopih udeležencev.

Delavnice so bile po mnenju večine udeležencev informativne in koristne. Za vse, ki se jih niso mogli udeležiti, bo dodatna možnost za to 16. marca, ko bo srečanje izvedeno še za II. in III. arhidiakonat. Jesenski srečanji z novo temo bosta predvidoma 19. oktobra in 9. novembra.

BF