Preskoči na vsebino


POSTNO PREDAVANJE STANKA GERJOLJA, 18. 3. 2024


V ponedeljek, 18. marca 2024, je bilo v Zadobrovi postno predavanje lazarista, teologa in pedagoga dr. Stanka Gerjolja z naslovom Skozi krize in stiske z Mojzesom. Poslušalci so bili župljani Zadobrove in Zaloga.
 
Predavatelj je spregovoril o premagovanju kriz in stisk in se pri tem naslonil na svetopisemsko pripoved o Mojzesu. Razložil je njegovo zorenje skozi preizkušnje in pojasnil pomen simbolov, ki nastopajo v njegovem življenju. Uvodno misel – skupaj jesti in se pogovarjati – je povzel po Gospodovem naročilu Mojzesu in Aronu v egiptovski deželi o tem, kako pripraviti in jesti velikonočno jagnje (2 Mz 12, 1–11). Iz tega naročila je izpeljal razlago za pravi način razreševanja konfliktov. Po njej izbira enega jagnjeta na družino pomeni odločiti se, kateri konflikt bomo obravnavali. Jesti ga naglo in v celoti, morebitne ostanke pa sežgati navaja k razreševanju konflikta v celoti, brez kasnejših očitkov in zamer. Mazanje podbojev vrat z jagnjetovo krvjo pa simbolizira naše priznanje, da imamo težave in jih razrešujemo. Tako tudi drugi vedo zanje in nam lahko pomagajo.
 
Mojzesova življenjska zgodba je, od težkega otroštva do Božjega klica iz gorečega grma in faraonovega upiranja temu, da bi osvobodil Izraelce sužnosti, dolgotrajna vzgoja za vztrajnost in ponižnost. Ko je to pridobil, je lahko opravil svoje življenjsko poslanstvo – popeljal izvoljeno ljudstvo v obljubljeno deželo. Njihovo potovanje skozi puščavo je prispodoba za našo pot skozi življenje in premagovanje stisk na njej. Kot so imeli Izraelci Mojzesa, ki jih je vodil in hrabril, tudi mi potrebujemo ob sebi koga, ki nam je v oporo, obenem pa smo tudi mi lahko Mojzes drugim. V vsaki krizi je važno imeti jasen cilj in se ne ustavljati pri iskanju izhoda iz nje. Vsako obdobje, povezano s preizkušnjo, zaključimo s praznovanjem, da se potem lahko lotimo česa novega. O vsem, kar doživljamo, se moramo pogovarjati, se z bližnjimi znati veseliti in, če je potrebno, tudi razjeziti. Graditi moramo trajne odnose, da imamo koga za pomoč, ko jo potrebujemo.
 
Predavatelj je zaključil z željo, da bi doživljali čim manj kriz in stisk ter da bi tiste, ki nas vendarle doletijo, uspešno premagovali. V odgovorih na vprašanja poslušalcev pa je namesto predajanja obupu priporočil odhode v naravo, gibanje in pravo razmerje med razumom in čustvi.
 
BF
 
 
Print Friendly and PDF