POSTNO ROMANJE V PREKMURJE

V nedeljo 18.3.2012 smo poromali v Prekmurje. Vodila sta nas g.župnik Milan Grden, ki nas je duhovno bogatil in g. Štefan Trajbarič, rojen v teh krajih, ki nam je nazorno osvetlil zgodovinska dogajanja in povedal še marsikaj zanimivega o tem lepem delu Slovenije.

Toplo, sončno, a vetrovno vreme nas je spremljalo, ko smo po približno 1200 m dolgi ravninski poti molili križev pot mučenca Danijela Halasa, pokojnega duhovnika iz Velike Polane,umorjenega tik pred koncem 2. svetovne vojne.
Slikovito oblikovani križi in prebrane skrivnosti trpljenja božjega služabnika ob posameznih postajah križevega pota so nas zares presunile. Za spomin smo domov ponesli vsak svoj kamenček s poti, kamenček, s katerim je posuta pot do Mure, do morišča pokojnega duhovnika. Okrog poldneva smo nadaljevali s sveto mašo v Veliki Polani - Halasovi župnij.

Sledilo je odlično kosilo v Karitasovem domu upokojencev, ki nosi ime mučenca Danijela Halasa, Po kosilu smo pot nadaljevali do veličastne cerkve v Odrancih, nato pa smo se odpeljali še do cerkvice sv. Helene v Pertoči na Goričkem, kjer je postavljen nov, veličasten mozaik patra Marka Rupnika, največji na tem področju. Za konec nas je g. Trajbarič popeljal še po avstrijski Radgoni, kjer so Slovenci nekoč živeli v večjem številu. Prečkali smo mejo in se sprehodili po glavnem trgu starega mestnega jedra, sledila pa je še natančna razlaga historičnih resnic tistega in današnjega časa.

Vrnili smo se po 20. uri, prijetno utrujeni, duhovno obogateni, polni novih spoznanj in občudovanja nam bolj oddaljenega ravninskega dela naše domovine.

Olga LOŽAR

Takole je potekal prvi del romanja.

Tule pa je še drugi del romanja.

Urednik