Župnija Sv. Tomaža Ljubljana-Zadobrova

Župnija leži na severovzhodnem obrobju Ljubljane in spada v dekanijo Ljubljana-Moste. Sestavljajo jo nekdanja naselja Spodnja in Zgornja Zadobrova, Sneberje in del Novega Polja. Župnija šteje okoli 3150 prebivalcev, od katerih je približno 2400 katoličanov. Nastala je kot posledica večanja števila prebivalstva v tem delu Ljubljane. Zato so se povečale tudi potrebe po duhovni oskrbiKraj, kjer stoji današnja Zadobrova in je tudi sedež župnije, se v listinah prvič omenja že leta 1348 z imenom Hard, kmalu tudi kot "Hard in dem Dobrava". Cerkveno-pravno so ti kraji dolga stoletja spadali v šempetrsko pražupnijo, leta 1783 pa so prešli pod okrilje novonastale župnije Device Marije v Polju. Današnja župnija sv. Tomaža je bila ustanovljena 15. avgusta 1980. Ta dan je škof Kvas v neposredni bližini stare cerkvice sv. Tomaža blagoslovil temeljni kamen za novo pastoralno središče. V njem so župnijski prostori z učilnicami in bogoslužni prostor. Prvi župnik nove župnije je postal g. Jože Milčinovič, katerega je leta 1991 nasledil župnik g. Jože Treven, od avgusta 2009 pa je župnik g. Milan Grden.V župniji delujejo štirje pevski zbori (mlajši otroški zbor in otroški zbor ter mlajši in starejši župnijski zbor) z zavzetimi organisti in zborovodji. Verouk obiskuje (2010/11) 115 otrok. Dejavni sta dve zakonski skupini in gospodarski svet. Od leta 2004 deluje v župniji tudi Karitas. Poleg teh skupin je v župniji zavzeta skupina ministrantov, večje število bogoslužnih bralcev, trije izredni delivci svetega obhajila, dve katehistinji, župnijski pastoralni svet, prvi molilci, čistilci in krasilci cerkve ter skupina animatorjev.