ŽEGNANJSKA NEDELJA

Župnija Ljubljana Zadobrova obhaja tretjo nedeljo v septembru svoj glavni župnijski dan. Na ta dan se spominjamo posvetitve "stare" cerkve sv. Tomaža 28. septembra leta 1603.

Sveti Tomaž, zavetnik stare in nove cerkve in s tem župnijski zavetnik, je s praznovanjem nekoliko v senci žegnanjske nedelje. Zakaj? Zato, ker je na ta dan obletnica posvetitve cerkve, ko škof novo cerkev posveti ali kakor so rekli predniki POŽEGNA. Podružnično cerkev, ki je spadala takrat še v župnijo Ljubljana Sveti Peter (šele kasneje je spadala v župnijo Ljubljana Polje), je 28. septembra 1603 posvetil takratni ljubljanski škof Tomaž Hren. Ob tej priliki je birmal 293 župljanov. Sedanjo novo cerkev v nadstropju župnijske stavbe pa je 21. 11. 1982 posvetil ljubljanski nadškof dr. Alojzij Šuštar. Župnijski praznik se je ohranil glede na datum posvečenja stare cerkve.Ko smo torej letos v nedeljo, 20. septembra 2009, obhajali v župniji žegnanjsko nedeljo, smo povabili za darovanje obeh maš prelata, kanonika gospoda Antona Slabeta. Z izbranimi, a hkrati zelo globokimi mislimi nas je nagovoril pri bogoslužju. Pri sveti maši ob 7h je prepeval starejši župnijski mešani zbor, ob 9h pa mlajši župnijski mešani zbor. Oba zbora sta nas s prepevanjem, govornik z govorom, zlasti pa sama mašna daritev, dvignili v tesnejši stik z Bogom, da je lahko vsak, ki je s srcem sledil bogoslužju, odšel domov duhovno bogatejši.

PRED JANEŽEVIM KRIŽEM V SNEBERJAH

Križ med polji v Sneberjah v župniji Ljubljana Zadobrova, je v povojnih časih doživel žalostno usodo, da je bil nasilno podrt. Sam korpus, (Kristusova podoba) je bil dolga leta skrit. Pred sedmimi leti, pa je dobil križ z nekdanjim Kristusom znova častno mesto ob poljski poti in med polji v Sneberjah. Novo znamenje je bilo blagoslovljeno na župnijsko žegnanjsko nedeljo. Zato se domačini v Sneberjah od takrat vsako leto zberejo na žegnanjsko nedeljo popoldan ob križu za molitev. V tej naravni katedrali, ob božanju toplih sončnih žarkov, se je v nedeljo, 20. septembra 2009, zbralo ob 15h pri križu presenetljivo veliko število ljudi, da se je molitev dvignila v nebo pred Božje obličje. Ko smo utrdili prijateljstvo s križanim in ga poprosili za mnogovrstne milosti in darove in varstvo, smo bili vsi povabljeni pod bližnji kozolec, kjer se je ob mnogih dobrotah, ki so jih pripravile sneberske gospodinje, utrjevalo še medsebojno prijateljstvo. Vsem zbranim ob križu in vsem, ki ste pripravili druženje pod kozolcem, res velika zahvala. Bog vam povrni!

Nekaj sličic si lahko ogledate tukaj