IZLET ANIMATORJEV ORATORIJA 2009 V STRUNJAN

V nedeljo, 4.10.2009, na god sv. Frančiška Asiškega, kateremu je bil posvečen letošnji oratorij, smo se animatorji odpravili na izlet v Strunjan. Izpred župnišča se nas je odpeljalo proti Portorožu 21 animatorjev in družinskih članov.

Med vožnjo proti morju nas je s šalami zabaval g. župnik Milan Grden. Pred Avditorijem Portorož se je začel naš pohod proti Strunjanu. Pohod je potekal po Parenzani, to je kolesarska pohodna pot od Kopra do Sečovelj in je speljana po nekdanji ozkotirni železnici Koper - Poreč. Začetek poti je potekal skozi lepo urejen predor Valeta, nadaljeval čez dolino Karbonara, odtod pa skozi avtokamp in strunjanske soline do kopališča Strunjan, kjer nas je g. župnik povabil na sladoled. Po osvežitvi s sladoledom smo se vzpeli na vzpetino, kjer stoji božjepotna strunjanska cerkev Marija od prikazanja. V cerkvi nam je zaželel dobrodošlico župnik p. Niko Žvokelj in nam predstavil Strunjan in zgodovino strunjanske cerkve. Strunjanska cerkev se omenja že od leta 1200. Najpomembnejša letnica v zgodovini strunjanske cerkve je leto 1512, ko se je v noči med 14. in 15. avgustom pri vratih stare cerkve prikazala Marija dvema čuvajema vinograda. Po tem dogodku je cerkev postala najpomembnejša istrska božja pot. Od leta 1907 skrbijo za strunjansko romarsko svetišče bratje frančiškani.

Pri križu nad strunjansko cerkvijo smo uživali v panoramskem razgledu na skoraj celotno slovensko obalo pa tja skoraj do Benetk. Iz Strunjana nas je pot vodila v Izolo, kjer smo se okrepčali s picami, sledila je odbojka na mivki na plaži v San Simonu. Med povratkom proti Ljubljani smo se ustavili še na Markovcu nad Koprom, kjer smo si ogledali novo cerkev z mozaiki, ki so delo p. Marka Rupnika.

MC

Nekaj sličic s s potepanja od Portoroža do Strunjana si lahko ogledate tukaj