IZBIRA ŽUPNIJSKEGA PASTORALNEGA SVETA

Letos bodo v nedeljo, 21. februarja, že tretjič volitve, oziroma izbira članov župnijskih pastoralnih svetov, na isti dan po vsej Sloveniji. Na poseben list, ki ga boste dobili v nedeljo, 21. februarja, boste lahko napisal tri imena in sicer: moškega, žensko in mladinca. Vsak naj že sedaj odgovorno premisli, koga iz svoje okolice bo predlagal.Pravico predlagati, oziroma voliti člane župnijskega pastoralnega sveta ima vsak, ki je že dopolnil 16 let in je bil pri krstu, obhajilu in birmi, tudi, če je le civilno poročen in živi v zunajzakonski skupnosti pa prihaja ob nedeljah k sveti maši. Predlagani kandidati morajo biti stari najmanj 16 let in so prejeli zakramente: sv. krst, sv. obhajilo in sv. birmo. Poleg tega morajo biti tudi v polnem občestvu s Cerkvijo (ne živijo v zunajzakonski skupnosti ali so le civilno poročeni) ter jih odlikujejo trdna vera, nravno življenje in razsodnost .Predlagajte tiste, za katere veste, da bodo kot člani ŽPS zavzeto delovali v korist pastoralnega delovanja v župniji s svojimi predlogi, idejami in osebnim zavzetim delom. Njihovo delo zavzema področje oznanjevanja, bogoslužja in dobrodelnosti v župniji. Čim bolj bodo člani ŽPS zavzeti, tembolj bo lahko župnijsko delo uspešno. Mandat članov ŽPS traja pet let. - ŽPS obravnava vsa vprašanja, povezana z verskim življenjem in pastoralnim delovanjem župnije, pripravlja delovne predloge in sklepe ter skrbi za uresničevanje le-teh. Naloge, ki so lastne ŽPS, se nanašajo na skupno življenje župnijskega občestva in poslanstvo pri oznanjevanju, bogoslužju in dobrodelnosti.- ŽPS preučuje dejanske razmere v župniji in načrte Škofijskega pastoralnega sveta prilagaja svojim razmeram, jih uresničuje in preverja:- načrtuje, spremlja in preverja pastoralno dejavnost v župniji - prednostno podpira molitev in delo za rast duhovnih poklicev.- mandatna doba članov ŽPS traja pet let. Po preteku mandatne dobe je posameznik lahko ponovno izvoljen oziroma izbran. V primeru, da kdo ne more več sodelovati v ŽPS ali da trikrat neupravičeno izostane, mu pravica do članstva ugasne. Njega se nadomesti z drugim članom.- nekateri člani ŽPS so predstavniki posameznih skupin v župniji: ključarjev, katehistov in katehistinj, pevcev, župnijske Karitas, mladinske skupine, zakonskih občestev ter drugih skupin v župniji.- vsaj polovico članov ŽPS izvolijo župljani tako, da so po možnosti enakomerno zastopane ženske, moški in mladi.- župnik ima pravico, da lahko imenuje največ pet članov, da se s tem izpopolni sestava sveta, glede na spol, starost, poklice...