ORATORIJ 2010 "PAZI ČAS"

Poletje se bliža koncu in to pomeni, da v naši župniji v zadnjem tednu počitnic poteka oratorij! Letošnji ima naslov "PAZI ČAS!"

Ponedeljek, 23. avgust 2010 Prvi dan je že za nami in upam si trditi, da smo vsi neznansko uživali! Sedemnajst animatorjev je dokaj uspešno krotilo 60 otrok, ki so se neutrudno podili okoli župnišča. Danes smo spoznali deklico Momo, glavno junakinjo letošnjega oratorija, in pa vse njene prijatelje. Njihovo brezskrbno mladost so zmotili zlobni sivi gospodje, ki so želeli razdreti njihova prijateljstva. Seveda se udeleženci oratorija nismo dali prepričati zlobnežem in smo skozi cel dan uživali v skupnih igrah, delu po skupinah in petih zanimivih ter ustvarjalnih delavnicah. Pri katehezah smo spoznali pomen skupne igre in sklenili, da se bomo odslej naprej vedno igrali pošteno in po pravilih. V delavnicah smo šivali, peli, kuhali in ustvarjali na vse mogoče načine. Po odmoru za malico je sledila igra v kateri so posamezne celine pridobivale surovine za izdelavo svojih naselij. Dan smo zaključili z molitvijo, spustom zastave in navdušenim petjem letošnje himne. Tako otroci, kot tud animatorji smo se nato odpravili domov €“ utrujeni, a srečni in veseli, da je prvi da oratorija lepo uspel, da smo imeli lepo vreme in da se nikomur ni nič zgodilo. Seveda pa že vsi nestrpno pričakujemo jutrišnji dan, ki nam bo prinesel nova presenečenja!

Torek, 24. avgust 2010 Današnji dan smo začeli z dvigom zastave in petjem himne. Nato smo si ogledali naslednji prizor zgodbe o Momo. Zlobni Črni možje zavajajo vedno več ljudi in tako Momo, kot tudi otroci so bili nad tem strašno ogorčeni! Sklenili smo, da bomo s skupnimi močmi že premagali te zlobneže. Nato smo se po skupinah pogovarjali o tem, daje vsako delo častno in ga je treba ceniti. Pri delavnicah so bili otroci spet strašno ustvarjalni. Iz kuhinje je kmalu zadišalo po makaronih, ki so jih pripravili najmlajši in jih nato z veseljem pojedli. Vsi ostali pa so bili deležni nekaj sadja in pa seveda peciva ter piškotov, ki so jih napekle pridne gospodinje. Pri veliki igri smo zbirali material, iz katerega smo potem na najbolj izviren način naredili našo prijateljico Momo. Ostalo nam je še komaj kaj moči za igre med dvema ognjema, košarko in muhce. Kljub utrujenosti smo na koncu glasno zapeli našo himno (danes smo se naučili tudi kitice) in se nato v pričakovanju jutrišnjega izleta v Atlantis veseli odpravili domov.

Sreda, 25. avgust 2010 Danes nas je že zjutraj zmotil dež, vendar nismo pustili, da bi nas slabo vreme spravilo v slabo voljo. Zaradi izrednih razmer smo dan začeli v cerkvi in se nato po skupinah pogovarjali o medijih in njihovi vlogi v svetu. Naša naloga ta dan je bila, da bi nekomu sporočili vsaj eno dobro in spodbudno novico. Vsi pa smo prav nestrpno pričakovali popoldne, ko smo se odpravili na izlet v Atlantis. Animatorji smo bili zelo v skrbeh za vse otroke, vendar so bili zelo pridni in niso povzročali nobenih težav. Tako smo se vsi resnično zabavali in tunkanja, plavanja ter špricanja kar ni bilo konca. Vsi smo se imeli tako zelo dobro, da smo morali animatorji vložiti kar veliko energije in smo ob uri otroke le stežka spravili iz bazena. Šele v garderobah je prišel čas za strašansko lakoto in utrujenost. Zato smo se kar hitro poslovili z obljubo, da se naslednji dan spet srečamo.

Četrtek, 26. avgust 2010 Izza oblakov je zopet posijalo sonce in tako smo dan z molitvijo začeli zunaj na igrišču. Napeta zgodba o Momo se je začela počasi razpletati in danes smo dobili upanje, da bo ta pogumna deklica le uspela rešiti ponoreli svet. Odpravila se je namreč v kraljestvo časa, kjer je spoznala Mojstra Urnika, ki ji je dal orožje s katerim bo lahko premagala zlobne Sive gospode. Današnji dan smo posvetili pogovoru o nedelji in pomenu tega praznika. Obnovili smo vse dele bogoslužja in svoje znanje preverili s kvizom. Popoldne pa so sledile težko pričakovane vodne igre! Sivi gospodje (animatorji) so poskrbeli, da prav nihče ni ostal suh, saj je bila njihova naloga, da dodobra zalijejo vsakega člana skupine, ki je bil najbolj suh! Od 560 vodnih balončkov ni prav nobeden ostal cel. Medtem ko smo se sušili na soncu smo se posladkali še z lubenico in okusnim pecivom! Jutri je na sporedu zadnji dan oratorija, ki pa bo prav tako prinesel nova presenečenja.

Petek, 27. avgust 2010 Danes je nastopil zadnji dan oratorija, zato je bil program malo prilagojen. Zjutraj je v prizoru iz zgodbe o Momo ta pogumna deklica končno premagala zlobne sive može in konec igrice so otroci pospremili z glasnim aplavzom za vse igralce - animatorje. Vsaka skupina je nato še zadnjič odšla na kateheze in delavnice, takoj zatem pa je vse otroke čakalo presenečenje! Na obisk je prišel čarovnik Toni, ki je pripravil 45 minut odlične zabave! Želodčki so nam že pošteno krulili, zato smo se zapodili v pravkar pečene čevapčiče. Da pa ne bi kdo slučajno ostal lačen je prav vsakega čakala še sadna solata in obilica sladkarij. Popoldne smo nadaljevali z veliko igro v kateri je morala vsaka skupina iz plastenk zgraditi najvišji stolp. Zadnji dan smo zaključili s spustom zastave in petjem himne. Vsak je ob odhodu prejel še oratorijski časopis, ki smo ga za otroke pripravili animatorji. V nedeljo sledi še zaključna maša, nato pa smo z oratorijem zaključili. Do naslednjega leta seveda!

Fotoutrinke z oratorija si lahko ogledate v fotogaleriji Oratorij 2010.