DUHOVNA OBNOVA - ADVENT

V soboto popoldne pred 3. adventno nedeljo, nedeljo veselja ("Veselite se v Gospodu zmeraj") smo župnijski sodelavci z veseljem prisluhnili besedam dr. Polone Vesel Mušič o veri in vlogi Svetega Duha v življenju kristjanov. V letu vere smo duhovno obnovo začeli z molitvijo in prošnjo k Svetemu Duhu za odprtost in razumevanje Besede.

Razmišljali smo o pomenu in razvoju vrednot, med katerimi je tudi vera. Vrednote razvijamo celo življenje, od hedonskih, potenčnih, moralnih do izpolnitvenih (vera, lepota, umetnost...). Vera ni le vrednota, temveč je tudi zastonjski dar Boga človeku. Kristjani verujemo v Troedinega Boga.

Pri rasti vere nam pomaga Sv. Duh, ki nam ga je poslal Jezus od Očeta. Sveti Duh, ki je Ljubezen, odpravlja ovire in odpira srce za Boga, posvečuje naše življenje. Božji Duh je vel nad vodami pri stvarjenju (1 Mz 2, 7), celotno Jezusovo življenje je bilo v moči Svetega Duha. Cerkev je bila ustanovljena na binkoštni praznik - "Prejeli boste moč, ko bo Sveti Duh prišel nad vas in boste moje priče."

Pogovarjali smo se o darovih in sadovih Svetega Duha. Darovi so znamenja navzočnosti Svetega Duha in so pomoč, da lahko obrodimo sadove: ljubezen, veselje, mir, potrpežljivost, blagost, samoobvladanje... Vera je temeljni dar Svetega Duha. Božji dar je hkrati naloga, darilo je hkrati naročilo. Vera raste celo življenje.

Pri življenju iz vere lahko črpamo moč in oporo iz molitve, Božje besede, zakramentov in bogoslužja. Sveti Duh moli v nas in nas uvaja v vso Resnico; razodeva nam to, kar je zapisano v Svetem pismu. Zakramenti so izraz Božje troedine ljubezni do človeka.

V manjših skupinah smo se pogovarjali o darovih, ki nam jih je naklonil Bog, kje vidimo svoje mesto za delovanje v župniji in kakšne zamisli, predloge želimo uveljaviti v osebnem in župnijskem življenju. Ugotovili smo, da nam je Bog naklonil veliko darov in talentov ter da se v župniji že veliko dogaja. Predlagali smo več molitve in branje Svetega pisma, več dobronamernosti in širine, tudi do drugače mislečih.

Nase poglabljanje v skrivnosti vere smo v letu vere zaključili z molitvijo in udeležbo pri sv. maši s hvaležnostjo za bogato srečanje.

M.D.

Nekaj fotoutrinkov z duhovne obnove.