SPOROČILO JASLIC V ZADOBROVI

Ob Jezusovem prihodu na zemljo, večina narodov ni slavila pravega Boga. Grki so verovali v svoje bogove, Rimljani v svoje, Slovani v svoje itd. V Rimu so zato postavili posebno svetišče v čast vsem različnim  bogovom. Imenovali so  ga PANTEON. Vsak je v tem svetišču lahko slavil svojega boga. Zato je v naših jaslicah za stebrom upodobljen rimski PANTEON. Spominja na čas, ko mnogi narodi še niso poznali pravega Boga.

Izraelci pa so verovali v pravega Boga Stvarnika. V Boga, ki je obljubil Odrešenika.  V Jeruzalemu so mu zgradili čudovito svetišče in ga imenovali TEMPELJ. V njem so brali Sveto pismo stare zaveze, molili…, pred templjem je bil na dvorišču velik oltar na katerem so zažigali Bogu v čast ovce, govedo in druge živali. Tekoče daritve: vino, olje... pa so zlili ob oltar. Tako so hoteli Bogu pokazati, da ga imajo radi, da se mu zahvaljujejo za prejete dobrote in ga prosijo za nove darove. Jeruzalemski tempelj je v jaslicah upodobljen v ozadju.

Pred njim je oltar za žgalne in pitne daritve. Ob templju in oltarju so starozavezni duhovniki. Berejo sporočila prerokov, darujejo živali... Ob oltarju so sedeči pismouki - možje, ki so druge poučevali o vsebini Svetega pisma. Te predstavljata dva starejša, sedeča moža, ki razlagata o Bogu mlajšemu dečku. Kasneje sta Marija in sveti Jožef prinesla Jezusa štirideset dni po rojstvu v tempelj. Dvanajstletni Jezus je ostal v templju, da sta ga Marija in Jožef tri dni iskala. V času javnega delovanja je šel večkrat v tempelj in bral iz zvitkov Svetega pisma. Enkrat je z bičem izgnal iz templja prodajalce živali.

Pred templjem je upodobljeno mesto BETLEHEM. Pred hišami je živahno. Ljudje nosijo vodo, vreče, krmijo živali, hitijo po opravkih, opravljajo domača dela...Vendar v mestu ni bilo prostora za Sveto Družino. Odslovili so ju.

Bivališče sta si našla zunaj mesta, na pašnikih, v PASTIRSKI STAJI. Ta je v ospredju jaslic, na travniku.  Skromna Sveta Družina je bila  vesela tudi tega. Vol in osliček sta s svojim dihanjem dajala toplino Novorojenemu.
Ta Novorojeni je čez trideset let oznanjal Božje kraljestvo. Poslal nam je Svetega Duha, ustanovil je Cerkve. Odprl nam je nebesa. To veselo sporočilo imamo zaobjeto v veroizpovedi.

Ker letos obhajamo LETO VERE, so od hlevčka v naš prostor nanizani „OBCESTNI KAMNI“. Na vsakem je napisal del veroizpovedi. Pastir drži  napis s prošnjo: JEZUS, POMNOŽI NAŠO VERO.

Cilj obhajanja božičnih in drugih praznikov, jaslice in molitev ob njih, vsaka maša in zakrament  nas  lahko vodijo k poglobitvi vere, če odpremo svoje srce za veselo sporočilo odrešenja. Zato res prošnja: Jezus, pomnoži našo vero.

Vse zgradbe v jaslicah so delo g. Marka Cotmana.