IZLET ZAKONCEV NA PTUJ

V nedeljo, 16. junija 2013, smo se člani druge zadobrovške zakonske skupine v polnem številu, nekateri tudi z otroki, in naš duhovni vodja odpravili na izlet na Ptuj in v njegovo okolico. Sončen poletni dan je bil kot ustvarjen za to.

Naša prva postaja je bila v Šikolah na Dravskem polju, kjer smo se z enolončnico podprli za nadaljevanje poti. Od tod ni bilo daleč do Ptuja. Tam smo se najprej sprehodili mimo mestne hiše do cerkve sv. Petra in Pavla. V njej nas je sprejel p. Milan Kos in nam razložil zgodovino cerkve od njenih začetkov v 13. stoletju do porušitve januarja 1945 in njene obnove pred leti. Razkazal nam je tudi minoritski samostan. V njem smo si ogledali knjižnico z mnogimi zgodovinsko pomembnimi izvodi, obednico z baročnimi stropnimi poslikavami in minoritsko klet.

Preko Mestnega trga smo nato odšli do proštijske cerkve sv. Jurija, mestnega stolpa in Orfejevega spomenika. Sprehod smo nadaljevali po Prešernovi ulici in nato zavili na ptujski grad. Z njega smo uživali v lepem razgledu na mesto in si potem ogledali muzejske zbirke: prostore nekdanjih grajskih prebivalcev, umetniške slike, glasbila, staro orožje in pustne maske. Po ogledu smo se spustili nazaj v mesto do izhodišča našega razgledovanja.

Pot nas je nato vodila skozi Kidričevo do Ptujske gore. Tam nam je p. Milan Holc predstavil zgodovino romarskega svetišča in najpomembnejše umetnine v njem, posebej reliefno oltarno podobo Marije zavetnice s plaščem. Po razlagi smo se ji tudi mi priporočili v varstvo.

Druženje smo zaključili na turistični kmetiji na Štatenbergu ob dobri večerji in v veselem razpoloženju, posladkali pa smo se s češnjami, ki smo si jih sami nabrali. Zvečer smo se utrujeni, a s prijetnimi vtisi vrnili domov. Veselimo se že počitnic, pa tudi naših ponovnih srečanj jeseni.

BF