ROMANJE KMETOVALCEV ŽUPNIJ SELCA IN ZADOBROVA

V soboto, 23. novembra,  smo se kmetovalci župnij Selca in LJ-Zadobrova z obema župnikoma odpravili na romanje v kraje, kjer je doma sevški župnik g. Damjan Prošt.

Sevčani so odšli na pot že ob 7. uri, pobrali Zadobrovčane, nato smo se skupaj odpeljali najprej do Šmartnega pri Litiji. Tam smo v mogočni cerkvi sv. Martina, pri kateri pravkar obnavljajo streho zvonikov, imeli sveto mašo. Z našima dvema župnikoma je maševal tudi letošnji novomašnik g. Martin Golob. Pri pridigi nam je posebej položil na srce, da moramo kmetje spoštovati Gospodov dan, se ustaviti, se pri maši zahvaliti za darove, ki nam jih preko dela daje Gospod in se mu priporočati za varstvo pri delu na polju, na kmetiji.

Kdo bolj kot g. Martin to ve, saj je doma iz bližnje kmetije, kjer imajo v reji okrog 150 glav govedi črnobele pasme in predobro ve koliko je dela na kmetiji, posebno še na tako veliki.  Po maši smo si kmetijo - predvsem hlev tudi ogledali, poklepetali z domačimi, ki so nas na koncu še prijazno pogostili. Hvala.

Od tam smo se odpeljali še na kmetijo Hostnik, kjer imajo živino rjave pasme v prosti reji. Tudi tu je stekel živahen pogovor o kmetovanju v teh krajih.

Pot nas je potem popeljala kar visoko v vas Podkum, kjer smo imeli odlično kosilo v tamkajšnji Gostilni pr' Čop.
Tudi telesno okrepljeni smo si ogledali cerkev v Podkumu nato pa smo se odpeljali še na kmetijo, kjer je doma g. Damjan Prošt. Pri njih imajo živino simentalske pasme. Kljub dežju so si nekateri z zanimanjem ogledali še mehanizacijo, ki mora biti prilagojena delu v tistem hribovitem področju, kjer praktično ni površine, ki bi bila vodoravna.

Naše romanje smo zaključili v župniji Kisovec, kjer smo si ogledali novo cerkev, ki je edina v Sloveniji posvečena Marijinemu brezmadežnemu srcu oz. Fatimski materi božji. Zgodovino mlade župnije in veliko zanimivega o Fatimski Mariji in dogodkih, ki so povezani z njo, nam je povedal domači župnik g. Janez Mrak.

Ko smo se na koncu še nekoliko okrepčali, smo ugotovili, da smo kljub deževnemu vremenu preživeli lep, zanimiv in duhovno bogat dan. Zahvala pa tudi tistim, ki so z delom doma poskrbeli, da smo si lahko vzeli prost dan za to romanje.

Takole je v sliki potekalo naše ROMANJE.

MM