SREČANJE ŽUPNIJSKIH PASTORALNIH SVETOV DEKANIJE LJ-MOSTE

Na Andrejevo, 30. novembra 2013, smo se člani župnijskih pastoralnih svetov in drugi župnijski sodelavci iz dekanije Ljubljana-Moste zbrali v Cerknici. Program srečanja je obsegal mašno daritev, kratko predstavitev cerkniške župnije, predavanje o župnijah nekoč in danes ter delo v skupinah.
V hladnem sobotnem dopoldnevu, ko so se deževne kaplje mešale s prvimi snežinkami, se nas je v Cerknici zbralo okrog petdeset. Tamkajšnja župnija nas je gostoljubno sprejela in nam omogočila srečanje v svojih prostorih. Med mašo v župnijski cerkvi Marijinega rojstva nas je dekan g. Alojzij Grebenc spomnil na pomen vračanja k izviru pristne vere. Nato nam je župnijski duhovni pomočnik predstavil pestro zgodovino cerkniške župnije, ki se je pričela v 9. stoletju, in njen sedanji utrip.

V salezijanskem mladinskem centru smo zatem prisluhnili predavanju sodelavke škofijske pastoralne službe dr. Brigite Perše z naslovom Župnija nekoč in danes. V njem je slikovito predstavila vlogo župnije v različnih zgodovinskih obdobjih od prvih krščanskih skupnosti do časa po 2. vatikanskem koncilu. Na koncu nam je postregla z zanimivimi statističnimi podatki o župnijah naše dekanije. V nadaljevanju smo se udeleženci v manjših skupinah pogovarjali o priložnostih za izboljšanje udejstvovanja laikov in klerikov v Cerkvi ter zbrali predloge, kako jih uresničevati v družini, župniji in na ravni dekanije in škofije.

Na poti domov smo si udeleženci iz Zadobrove in Polja ogledali še center Mariapoli v Planini pri Rakeku, ki ga upravlja skupnost Marijino delo. Lepo urejeno središče s prireditvenimi in bivalnimi prostori je nastalo z obnovo nekdanje furmanske postaje ob cesarski cesti med Dunajem in Trstom in sedaj gosti srečanja različnih skupin, namenjena duhovnemu poglabljanju.

BF