ZLATA JESEN - srečanje s p. Silvom Šinkovcem

Na srečanju Zlate jeseni v sredo, 15. januarja 2014, je bil naš gost jezuit pater Silvo Šinkovec, po izobrazbi defektolog, širši javnosti najbolj znan po svojem delu na področju pedagogike in vzgoje, kot vodja izobraževanj o osebni rasti in voditelj duhovnih vaj.
Deluje v Duhovnem središču sv. Jožefa v Ljubljani.

Uvodoma nam je spregovoril o svoji izkušnji oznanjevanja preko sodobnih medijev. Mesečno namreč sodeluje v katehezi na Radiu Ognjišče, na svoji spletni strani pa objavlja strokovne prispevke, duhovna razmišljanja in vabi na izobraževalne dogodke.

Osrednji temi pogovora z gostom sta bili njegov poklic in delo s pedagogi. Njegovo mladost so zaznamovali rodna Dolenjska, družinska verska vzgoja in strastno prebiranje knjig. Veselje do dela z mladimi, posebej tistimi, ki potrebujejo več pomoči, je botrovalo njegovi odločitvi za študij defektologije. Kot študent je začutil tudi poklicanost za duhovništvo, kar je kasneje tudi uresničil. Odločil se je za jezuitski red, ker sta ga privlačila duhovno poglabljanje in možnost dela z najrazličnejšimi skupinami. Temeljno poslanstvo sebe in vsakega vernega človeka vidi v skrbi za svetost, ki odvrača zlo, in za Luč, ki prežene vsako temo. Pestrost poklicnih izkušenj  p. Silva Šinkovca pa se kaže v njegovem delu s pedagogi in vzgojnih prizadevanjih. Bil je pobudnik ustanovitve Društva katoliških pedagogov in je odgovorni urednik revije Vzgoja. Zadnje čase se posveča vzgojnem načrtu za osnovne šole.

Ob slikovnem gradivu nam je predstavil še zgodovino cerkve sv. Jožefa v Ljubljani, ki je zgodovina 20. stoletja v malem. Po dograditvi je med prvo svetovno vojno služila kot vojašnica in kot skladišče za hrano za mesto Ljubljana do leta 1921, nato za bogoslužje, po drugi svetovni vojni je bila nacionalizirana in je bil v njej filmski studio, leta 1996 pa jo je država vrnila jezuitom.

Patru Šinkovcu se zahvaljujemo za navdušujoče pripovedovanje in duhovne spodbude in želimo, da bi še kdaj prišel med nas.

BF

Nekaj fotoutrinkov s srečanja.

Takole pa je p. Silvo naslednji dan na FB zapisal o tem srečanju:
Sinoči sem bil v župniji Zadobrova pri Ljubljani. Srečal sem živo in zavzeto župnijsko skupnost. Lepo je bilo med njimi. Ena od misli, ki mi ostaja: Gojijo živo misel na duhovniške poklice. Naj še teče molitev v to smer.

Urednik