V soboto, 29. marca, so se trije avtobusi romarjev iz Polja, Zadobrove in Lukovice napotili na postno romanje v mestece Ludbreg pri Varaždinu, znano po tem, da se je tam davnega leta 1411 zgodil eden izmed evharističnih čudežev.
Duhovnik je med maševanjem podvomil v čudežno spremenjenje, ki se dogaja med sveto daritvijo. Potem, ko je delček hostije dal v kelih z vinom, je nenadoma opazil, da se je vino spremenilo v kri. Mašnik se je ustrašil, shranil kri v posebno stekleničko, jo skril in o čudežu molčal. Kaj se je takrat zgodilo, je razodel šele pred smrtjo. Ko se je glas o tem razširil naokrog, so se začeli v Ludbreg zgrinjati romarji, med katerimi so se dogajala tudi čudežna ozdravljenja.
Papež je šele čez dobrih sto let potrdil, da se je tam zgodil res čudež in da gre za Presveto Kristusovo Kri. Tekom stoletij se je dogajalo marsikaj, relikvijo so morali skrivati pred sovražniki, jo vzidavati v zid ipd., dokler se ni po propadu komunizma stanje končno uredilo, da lahko danes številni verniki svobodno prihajajo v ta kraj in častijo izjemno relikvijo. Sedaj je vgrajena v dragoceno monštranco in shranjena v župnijski cerkvi Sv. Trojice.
Tam je bila v soboto v prisotnosti petih duhovnikov-romarjev in domačega župnika sv. maša z litanijami, ko je polna cerkev romarjev doživljala duhovni vrh romanja.
Romarji so si kasneje ogledali še kapelo v nekdanjem dvorcu grofov Battyanijev, kjer naj bi se zgodil evharistični čudež. Obiskali so tudi spominsko cerkev, ki so jo kot zaobljubo po hudi epidemiji kuge pred davnimi leti, zgradili šele v začetku 90. let. Tam so romarji zmolili križev pot in si na ploščadi pred cerkvijo ogledali še z umetniškimi mozaiki opremljene kapelice križevega pota.
V Ludbregu se glavni romarski shod odvija vsako leto na 1. nedeljo v septembru in bo letos povezan z vsakoletnim tradicionalnim srečanjem slovenskih in hrvaških katoličanov.
Ob povratku so se romarji ustavili še v nekdanje kraljevem mestu in prestolnici Hrvaške Varaždinu, se sprehodili po mestnem središču, obiskali stolnico in si ogledali še grajski dvorec ter znamenito pokopališče, ki mu ni para daleč naokoli.
Izredno bogat dan, poln duhovnih darov in prijetnega postnega druženja!
ŠT