ZLATA JESEN - p. Viljem Lovše

Eden od ciljev župnijskega pastoralnega načrta za letošnje leto je poglobiti odnos do Svetega pisma. Med prizadevanja za to sodi tudi postno predavanje o tem, kako brati Sveto pismo, ki ga je imel jezuit pater Viljem Lovše v torek, 8. aprila 2014. Predavanje je bilo obenem tudi srečanje skupine Zlata jesen.

Že vse leto nas k boljšemu poznavanju Svetega pisma spodbujajo dogodki v župniji: svetopisemski maraton, delitev zvitkov s svetopisemskimi odlomki ob raznih priložnostih, misli iz Svetega pisma izpisane v cerkvenem preddverju in ob stopnišču, igrani evangeljski prizori, branje Svetega pisma v uvodu srečanj različnih skupin. Večkrat pa se sprašujemo, kako to knjigo vseh knjig sploh brati, razumeti in se po njej ravnati, zlasti ko gre za njena manj razumljiva in redkeje razlagana poglavja.

Pater Vili nam je o tem spregovoril na njemu lasten način – neposredno, brez olepševanja, s prispodobami iz življenja slehernika, ki jih marsikateri poslušalec ni pričakoval. Temeljno sporočilo njegovega predavanja je bilo, da je pri branju Svetega pisma bistven odnos do božje besede. Beremo ga ne zato, da bi v njem vse doumeli, ampak da bi po njem dobili moč za odvrnitev od sebične zagledanosti vase, sprejemanje božjega načrta z nami in priznavanje svojih napak. Ob takšnem branju se učimo sprejemati, spoštovati in prositi za naklonjenost tako Boga kot soljudi. S tem postanemo del tisočletne zgodbe človeštva in hkrati božji sogovorniki in sodelavci.

Predavatelju se zahvaljujemo za razlago, ki je marsikomu odprla nov pogled na Sveto pismo in ga spodbudila k branju, ki bo bolj kot k človeškemu razumevanju zapisanega usmerjeno k iskanju duhovne vsebine.

BF

FOTOGALERIJA  srečanja s p. Vilijem Lovšetom.