IZLET ZAKONCEV V VIPAVSKO DOLINO IN GORIŠKA BRDA

Za cilj letošnjega izleta smo si v drugi zakonski skupini izbrali Vipavsko dolino in Goriška brda. Na pot smo se odpravili v soboto, 7. junija 2014, po jutranji maši v domači zadobrovški cerkvi.

Zgoščen promet proti Primorski je bil kmalu za nami, po spustu v Vipavsko dolino pa smo najprej zavili v Vrhpolje pri Vipavi. Tam smo si v župnijski cerkvi ogledali mozaike patra Marka Rupnika, ki cerkev krasijo od njene prenove v lanskem letu. Glavna podoba v prezbiteriju predstavlja vstalega Kristusa z apostoloma Petrom in Tomažem, levo od nje je prizor s svatbe v Kani Galilejski, desno pa sta upodobljena župnijska zavetnika sv. Primož in Felicijan in nad njima Abrahamova daritev. Vsebino teh umetnin in njihovo nastajanje nam je živo opisala prijazna domačinka, iz njene razlage krajevnih znamenitosti in zgodovine pa smo začutili tudi srčnost in povezanost Vrhpoljcev.

Nato smo obiskali Vipavski Križ, starodavno naselje na vzpetini sredi Vipavske doline, ki je s pridobitvijo mestnih pravic pod cesarjem Ferdinandom I. leta 1532 zaslovelo kot najmanjše mesto v cesarstvu. Od leta 1637 je tu tudi kapucinski samostan s cerkvijo sv. Frančiška. V njej smo najprej občudovali veliko baročno sliko, ki prikazuje slavo svete Trojice, si nato ogledali samostansko knjižnico, ki med drugim hrani pet knjig pridig očeta slovenskega cerkvenega govorništva Janeza Svetokriškega, na koncu pa prisluhnili pripovedi brata Gregorja o zgodovini kraja in samostana.

Po kratkem postanku na festivalu češenj v Lokavcu in kosilu pri Sivem Čavnu v Potočah smo se odpeljali še v Goriška brda. Tu smo z razglednega stolpa v vasi Gonjače občudovali lepoto zelenih Brd, se nato sprehodili skozi Šmartno, kjer smo si ogledali cerkev sv. Martina in gotsko hišo, za zaključek pa smo se podali v Dobrovo, ki nas je že od daleč vabilo na praznik češenj. Duhovno obogateni, polni lepih vtisov in s češnjami za najdražje smo se zvečer vrnili domov.

BF