Konec meseca avgusta se je skupina kolesarjev - Robi Zajec, Robi Kunc, Igor Lomovšek, Primož Dovč in Marko Cotman udeležila Mariatoura 2014, že tretjega po vrsti. Odločili smo poromati do zamejskih Marijinih svetišč v Avstriji in Italiji ter do izvirov krščanstva za Slovence – Gospa Sveta in Oglej. Romanje do Gospe Svete pa je sovpadalo tudi s 700-letnico zadnjega ustoličevanja karantanskega kneza v slovenskem jeziku. Romanje smo izpeljali v 4 dneh. Prejšnja dva romanja nas je spremljal kombi, v letošnjem letu pa smo se odločili, da vso prtljago vozimo s seboj, kar pa je zahtevalo kar nekaj dodatnih logističnih priprav.
Naše romanje se je začelo 27.8.2014. Gospod župnik Boris Žerovnik nam je na začetku našega romanja podelil romarski blagoslov, ter blagoslovil naša kolesa. Glede na slabo napoved za ta dan smo na pot krenili v upanju, da nas ne doleti kakšna prevelika pošiljka z neba. Naša pot nas je peljala mimo Mengša, Komende in Cerkelj do Marijine cerkve v Adergasu.
Po nekaj kilometrih se je začel prvi večji vzpon proti Jezerskemu, kjer nas je pozdravila sončna jasnina. Po prestanem trudu, je sledil blagodejen spust proti Železni Kaplji ter po prehodu preko Drave po kratkih a strmih vzponih in spustih končno prispeli do Gospe Svete - prvega svetišča karantanskih Slovencev.
Po prenočitvi v Celovcu, smo zjutraj najprej obiskali kolesarski servis (zamenjava počene špice), nato pa nadaljevali po južni strani Vrbskega jezera do naslednjega cilja Marija na Otoku. Sledila je pot proti Rožeku in Baškemu jezeru, mejo z Italijo smo prestopili pri Trbižu. Naša pot se je nadaljevala z vzponom preko Rablja na Predel, kjer je del romarjev pot nadaljeval v Bovec, ostali pa so se vzpeli na 2058 m visoko Mangartsko sedlo.
Po prenočitvi pri dobrih prijateljih v Bovcu nas je pot peljala po prelepi dolini Soče mimo slapu Boka do Kobarida in Robiča, kjer smo se po dolini reke Nadiže spuščali proti Čedadu. Od tu smo nadaljevali po najbolj naporni poti tega dne z vzponom na 650 m visoko Staro goro pri Čedadu. Del romarjev se je odločilo pot nadaljevati direktno proti Novi Gorici, nekaj pa se jih je spustilo preko Praproti do Kormona ter po monotoni ravnini skozi Palmanovo in Červenjan do Ogleja, kjer smo obiskali veličastno Poponovo baziliko z znamenitimi mozaiki prvih kristjanov. Sledila je pot preko Gradiške do mejnega prehoda Vrtojba ter preko Batuj do cilja tretjega dne Vipavskega Križa. Tu so nas prijazno sprejeli vaščani s pokušino domače kapljice in odlične pancete - dobrodošlica pa se je nadaljevala pri prijaznih bratih kapucinih, kjer smo prenočili.
Po jutranji sveti maši smo se iz Vipavske doline vzpeli preko Rebrnic do Razdrtega in Postojne. Pot smo nadaljevali preko Unca, Rakeka do Cerknice. V Cerknici se je enemu od udeležencev zgodila nesreča – pičila ga je čebela, zaradi alergije je prišlo do anafilaktičnega šoka. Sreča v nesreči je bila, da se je to zgodilo 300 m od urgence in hitro posredovanje odlične zdravniške ekipe je našega kolega ohranilo pri življenju. Kolesarska pot se je za njega tu končala, vendar pa je ob koncu dneva že tako okreval, da se je s kolesom pripeljal na zaključek kolesarskega romanja v Zadobrovo.
V Cerknici se nam je pridružil Matjaž Česen in skupaj z njim se je ostala četverica podala skozi Grahovo na Bloke. Po dolgem spustu v Sodražico je sledil kratek vzpon do zadnjega romarskega cilja - Nova Štifta pri Ribnici. Po molitvi v Marijinem svetišču nas je pot peljala preko Ortneka, Velikih Lašč do Turjaka od tu pa mimo mogočnega gradu lep spust v Želimeljsko dolino. Sledilo je še nekaj gričkov ter ravnina do Ljubljane ter po mestnih ulicah do zadobrovškega župnišča, kjer smo sklenili naš obroč.
Glede na to, da nas je celotno romanje spremljalo sončno vreme, vsi udeleženci razen enega smo srečno prispeli do cilja, in glede na to, da se je nezgoda z nesrečno čebelo zgodila v mestu z urgenco, verjamem, da je nad nami bedel božji blagoslov in mogočno varstvo angelov varuhov.
Marko Cotman
Fotoreportaža: MARIATOUR 2014
MARIATOUR lahko spremljate tudi na Facebooku.