ZLATA JESEN s Štefanom Trajbaričem

Na prvem jesenskem srečanju »Zlate jeseni« je g. Štefan Trajbarič v polni veroučni učilnici predstavil zanimivo večstoletno zgodovino naše stare cerkve.

Iz zapisa škofa Tomaža Hrena zvemo, da je 28. septembra 1603 prišel v Zadobrovo blagoslovit današnjo cerkev sv. Tomaža, potem, ko so prejšnjo oskrunili in požgali Turki. Ob tej priliki je tudi birmal kar 293 oseb!

Sedanja cerkev je po izročilu že tretja, saj se je naš kraj po pisnih virih že leta 1490 imenoval »pri svetem Tomažu«. Ta svetnik, ki je bil izbran najbrž zato, ker je tudi zavetnik tesarjev, dejavnosti, ki je bila pri nas zelo udomačena, nas torej spremlja že več kot pol tisočletja. Okoli cerkve je bilo dolgo časa tudi vaško pokopališče.

Predavatelj je nanizal še vrsto zanimivih podrobnosti vse do današnjih dni. Za bogato baročno opremljenost notranjosti cerkve je leta 1885 poskrbela  znana rezbarska delavnica Antona Rovška. Ob prenovi cerkve leta 1921 so povišali do tedaj razmeroma nizek zvonik na sedanjo višino in vanj vgradili obstoječe tri jeklene zvonove. (Prvotne tri bronaste so leta 1914 odvzeli vojaki za potrebe 1. svetovne vojne).

Obnovljena stara cerkev je - ne le verski - pač pa tudi prvovrstni kulturno-zgodovinski spomenik, ki se ga premalo zavedamo in zasluži več naše pozornosti.

NN