R0ŽENVENSKI "MARATON" - 2. 11. 2014

Naj mi bo oproščeno, če uporabim ta športni izraz za duhovno bogat dogodek, ki se je zgodil v naši cerkvi na "praznik vseh svetih" zvečer. V novi cerkvi se je - skladno s tradicijo - zbralo kakih dvajset župljanov, ki so v dobrobit vernih duš v vicah zmolili vse štiri dele rožnega venca. Molitev, ki je neprekinjeno potekala poldrugo uro, je bila svojevrsten duhovni dogodek.

V nasprotju s "šundrom", ki je - ob s cvetjem in svečami preobloženih grobovih - tega dne vladal po pokopališčih, in kjer za molitev skoraj da ni bilo prilike, je tokrat v umirjeni tišini cerkvene notranjosti vladal spoštljiv mir. Rahlo ga je motil le glas trenutnega molivca, ob katerem si imel obilo časa, da si si v duhu priklical v spomin vse pokojnike, ki si jih poznal in katerim si namenil potekajočo molitev.

V srce segajoč je bil tudi prizor v drugem delu tega srečanja, ki se je odvil pred staro cerkvijo: star križ na severni zunanjščini cerkve (kateri je nekoč stal na poljskem pokopališču), pod njim sveča (le ena!), na nebu lunina svečava, v polkrogu zbrani verniki, ki molijo za pokoj duš naših prednikov, ki so bili pokopani na nekdanjem pokopališču v okolici cerkve. Skupaj približno dve uri zbrane molitve je zagotovo odtehtalo več, kot še tako lepe rože in še tako številne sveče!

Š. T.