ZLATA JESEN s Tonetom Markljem

Gost tokratnega srečanja »Zlate jeseni«, 21. novembra, je bil nekdanji poljski župnik, prelat Tone Markelj.

Nabito polno učilnico je ves čas »držal v šahu« z duhovitim pripovedovanjem o svoji življenjski poti od rojstne Bohinjske Češnjice, kasnejših šolskih dilem, odločitve za duhovniški poklic, pa do časov, ko je postal voznik škofa Leniča in leta 1971 končno župnik v Polju.

Od tam smo ga številni že poznali, zlasti iz časov, ko je nastajala naša župnija in ko sta pomembno vlogo pri tem odigrala tudi duhovniška sobrata g. Rihar in g. Milavec.

Po odhodu iz Polja je nekaj let vodil župnijo v Pirničah dokler ga ni nadškof Stres imenoval za generalnega vikarja ljubljanske nadškofije, od koder se sedaj umika v pokoj.

Kleni Gorenjec, ki so ga že v rojstni vasi naučili kaj pomeni trdo delo (garanje)  je temu vodilu nato sledil tudi skozi vsa desetletja duhovniške službe! Uveljavljen jezuitski pater je kasneje postal tudi njegov mlajši brat Lojze.

Š. T.

foto: M.T.