ROMANJE V SALZKAMMERGUT

V soboto, 13. decembra smo verniki obeh župnij poromali v pokrajino Salzkammergut, ki se nahaja vzhodno od Mozartovega mesta Salzburg. Dva avtobusa sta  bila polna vernikov iz Polja, v tretjem pa smo bili iz obeh župnij. Pot nas je vodila po zanimivi pokrajini, kjer smo lahko opazovali lepo urejene kmetije, gradove in s snegom pokrite vrhove, ki so se svetili v prvih jutranjih žarkih. Celo Grossglokner oz. Veliki Klek smo uspeli videti (hvala vodička Gabrijela).

Pokrajina Salzkammergut je posejana s številnimi jezeri.  Najprej smo se ustavili v mestecu Mondsee, ki leži ob istoimenskem jezeru. Tam smo si ogledali čudovito baziliko Sv. Mihaela z ogromno čudovitimi umetniškimi slikami in kipi.

Potem smo se ob jezeru odpeljali pod znamenito Ovčjo goro v mestece St. Gilgen, ob jezeru Wolfgangsee, kjer je znan adventni sejem. Vse mestece je okrašeno s svečami različnih velikosti, ki so tudi znak sv. Egidija, ki je živel v teh krajih. Po ogledu sejma - kakšno malenkost smo tudi kupili - smo se zbrali v farni cerkvi Sv. Egidija. Naši trije duhovniki in diakon so za vse romarje darovali mašo, pri kateri je prepeval združeni pevski zbor pevcev iz obeh župnij. Vodil ga je zborovodja iz Polja, organistki pa sta bili iz Zadobrove.  Ko smo poskrbeli za duševno hrano, smo v restavraciji ob jezeru poskrbeli še za naše želodčke.

Nazadnje smo se zapeljali še skoraj okrog jezera do mesteca St. Wolfgang, kjer je najbolj znan adventni sejem na tem področju. Po ulicah se je vila nepregledna množica ljudi. Zanimiv je bil ogled cerkve Sv. Wolfganga s čudovitim oltarjem. Ogledali smo si tudi jaslice v naravni velikosti, okrog katerih so liki, ki verjetno predstavljajo različne ljudi, ki so povezani z zgodovino kraja. Vsi kipi so izdelani iz lesa. V tem kraju je bila včasih pomembna poštna postojanka, na katero spominja tudi gostilna Pri belem konju.

Ob ogledu imaš nekako občutek, kako cel kraj, ki ima sicer zanimivo zgodovino, živi za ta dogodek. Vsi se trudijo za to, da pritegnejo čim več obiskovalcev in imajo na koncu tudi vsi korist od tega.

Že v temi smo se vkrcali na avtobuse in se vrnili domov polni prijetnih vtisov in zanimivosti iz zgodovine teh krajev, ki nam jih je kot iz rokava stresala vodička Gabrijela.

Matjaž Maležič

Fotogalerijo z romanja si lahko ogledate TUKAJ.