JAZ TE IMENUJEM MATI

V petek, 26. 12. 2014, smo po maši v župnijski cerkvi s kratkim kulturnim programom počastili slovenski državni praznik dan samostojnosti in enotnosti. Zbor je zapel Zdravljico in Bodi zdrava domovina, recitatorja pa sta nastopila s Kuntnerjevima pesmima Slovenec biti in Jaz te imenujem mati.

Ubrana zborovska pesem in vznesene pesnikove besede so nas spomnile na čas pred 24 leti, ko smo Slovenci, enotni kot nikoli prej, odločno izrazili svojo voljo, da hočemo živeti v samostojni in neodvisni državi. Leto za tem smo to hotenje uresničili z neponovljivim zgodovinskim dejanjem, po katerem so stoletja hrepeneli naši rodovi – z osamosvojitvijo. Ponosni, da smo končno gospodarji svoje usode, smo polni upov in pričakovanj stopili na novo pot. Res smo s srcem čutili slovenski svet in tebe, domovina, imenovali mati.

Kako drugače te, domovina, doživljamo danes! Preštevilni oblastniki so se v teh letih izneverili našemu zaupanju in skrb za svoje koristi postavili pred dolžnost služenja ljudem. Mnogi poslovneži so se do premoženja dokopali na nepošten način in za njihovimi sprva opevanimi podvigi ostajajo propadla podjetja in delavci brez služb. Tudi cerkvena gosposka se ni zmogla upreti skušnjavi malikovanja materialnega. Neozdravljene so rane preteklosti, ne prenehajo ideološke delitve in spori. Vse več mladih in izobraženih izgublja zaupanje v tvoje materinsko zavetje in odhaja na tuje.

In vendar ostajaš naša, domovina. S svojimi lepotami vedno znova očaraš, v tvojih ljudeh kljub razočaranjem ostaja nezlomljiva volja. Tudi ko hodim po deželah, ki svojim ljudem režejo debelejši kruh, in tujih mestih, ki so razkošnejša od naših, te nosim v sebi, ker vem, da me zvesto čakaš. Bolijo me tvoje tegobe, a te ne tožim tujcem. Verjamem v tvoje ljudi in boljše čase, ki jih bomo skupaj ustvarili. Jaz te imenujem mati.

BF

Nekaj lepot naše domovine si lahko ogledate s klikom na fotografijo: