Dr. Franci ŠUŠTAR - NOVI LJUBLJANSKI POMOŽNI ŠKOF

Papež Frančišek je danes, 7. februarja 2015, za novega pomožnega škofa v Ljubljani imenoval ravnatelja bogoslovnega semenišča dr. Francija Šuštarja.

Franci Šuštar je bil rojen 27. aprila 1959 v Ljubljani. Otroštvo je preživel v kmečki družini v vasi Preserje v župniji Homec. Po osnovni šoli je bil med letoma 1974 in 1978 v Malem semenišču v Vipavi. Po maturi in vojaščini je vstopil bogoslovje in se je vpisal na Teološko fakulteto v Ljubljani. Po dveh letih ga je nadškof Alojzij Šuštar poslal v Rim v Papeški kolegij Germanik, kjer je dokončal študij z doktoratom na področju osnovnega bogoslovja na Papeški univerzi Gregorijani. Med študijem je 29. junija 1985 v Ljubljani prejel mašniško posvečenje. Prvo kaplansko mesto je bilo v župniji Ljubljana-Moste in Ljubljana-Fužine. Od leta 1991 do 1997 je bil ravnatelj v Bogoslovnem semenišču v Ljubljani. Zatem je postal župnik v Grosupljem, kjer je bil dušni pastir osem let. Za dve leti ga je nadškof Alojz Uran postavil za stolnega župnika v Ljubljani in za arhidiakona. Po dveh letih pa je bil leta 2007 znova imenovan za ravnatelja Bogoslovnega semenišča v Ljubljani. Ob tem opravlja v semenišču tudi vlogo ekonoma. V vseh letih duhovništva ga spremlja misel novomašnega gesla: »Veselite se vedno v Gospodu. Gospod je blizu!« Gospodova bližina in dobrota sta vir veselja in upanja.

Za svoje škofovsko geslo si je izbral drugi del svojega novomašnega gesla: "Gospod je blizu." Škofovsko posvečenje bo prejel 15. marca 2015 ob 15. uri v ljubljanski stolnici.

Urednik