Preskoči na vsebino


ZLATA JESEN Z dr. Markom Cotmanom - 27.02.2015


Gost srečanja Zlata jesen v petek, 27. februarja 2015, je bil naš župljan dr. Marko Cotman, tema, o kateri nam je pripovedoval, pa je bila genetika.
 
Marko je po osnovni izobrazbi veterinar, kasneje pa se je posvetil genetiki in se z njo ukvarja tudi pri svojem delu na Veterinarski fakulteti. Uvodoma nam je razložil, da je genetika veda o dednih zapisih in dedovanju lastnosti. O njej govorijo že ljudske modrosti kot »Jabolko ne pade daleč od drevesa.« in »Kakršen oče, takšen sin.« V vsakodnevnem življenju nam o njej pričajo na zunaj opazne lastnosti in bolezni, ki se dedujejo pri ljudeh.
 
V predstavitvi smo nato izvedeli več o genetiki skozi zgodovino, o njenih osnovah, kot jih poznamo danes, in o tem, kje vse uporabljamo sodobne genetske metode. Že v svetopisemski zgodbi o Jakobu in Labanu je bila ta veda po sredi pri njunem sporu o čredah drobnice. V antiki je razlago o prenašanju lastnosti s staršev na potomce podal grški zdravnik Hipokrat, temelje sodobne genetike pa je s proučevanjem križanja rastlin v 19. stoletju postavil menih Gregor Mendel.
 
Danes vemo, da so dedne lastnosti zapisane v celicah, da so njihovi nosilci geni nanizani v kromosomih, njihova kemijska podlaga pa je molekula DNK z značilno obliko dvojne vijačnice. S tem znanjem si pomagamo pri ugotavljanju starševstva, odkrivanju storilcev kriminalnih dejanj in prepoznavanju posmrtnih ostankov. Slednje je pri nas aktualno tudi pri ugotavljanju identitete žrtev povojnih pobojev.
 
 
Nazorni pripovedi podkrepljeni z zanimivimi primeri so sledila vprašanja poslušalcev o zdravljenju z genetskimi metodami, kloniranju in gensko spremenjenih organizmih. Marku Cotmanu se zahvaljujemo za poučno razlago in si zaradi aktualnosti tematike želimo, da bi ji sledilo še kakšno nadaljevanje.
 
 
 
BF
 

 

 

Print Friendly and PDF