POZDRAV NADŠKOFA PRED BLAGOSLOVOM OBNOVLJENE CERKVE, 17. 9. 2023

Na žegnanjsko nedeljo, 17. 9. 2023, je župnijo obiskal nadškof msgr. Stanislav Zore in blagoslovil obnovljeno cerkev svetega Tomaža. Pred obredom smo mu namenili naslednji pozdrav.

Spoštovani gospod nadškof, prisrčno pozdravljeni v Zadobrovi, kjer danes obhajamo žegnanjsko nedeljo in se veselimo blagoslova obnovljene cerkve svetega Tomaža.

Župljani to cerkev, zato da jo razlikujemo od nove, prav tako posvečene svetemu Tomažu, pogovorno imenujemo stara cerkev. Starost je pri tem mišljena v žlahtnem pomenu besede. Na letošnjo žegnanjsko nedeljo se namreč spominjamo okrogle 420. obletnice njene posvetitve, saj jo je septembra 1603 posvetil vaš davni predhodnik škof Tomaž Hren. Vendar ta cerkev ni bila prva na tem mestu, saj je sveti Tomaž kot zavetnik kraja zgodovinsko izpričan že od leta 1490.

Na to bogato zgodovinsko in versko izročilo smo v Zadobrovi ponosni. Tako kot rodovi pred nami, ki so cerkev vzdrževali in prenavljali, smo se tudi mi pred desetletjem lotili potrebnih obnovitvenih del. Začeli smo z novo streho leta 2012 in nadaljevali s postopno obnovo notranjosti in zunanjosti. Ključna je bila obnova oltarjev, fasade in obzidja v zadnjih dveh letih, s katero je cerkev ponovno dobila svežo podobo in baročni sijaj.

Radi pa bi vam povedali še nekaj. Ni obnovljena samo cerkvena stavba, prenova se dogaja tudi v župnijskem občestvu. Zadnja leta se v župniji ob prizadevnem delu župnika Andrzeja Goseka in duhovnega pomočnika Andreja Šegule poleg utečenih aktivnosti dogaja tudi veliko novega: družinska kateheza, načrtovanje župnijske prenove, Tomaževi večeri, duhovni vikendi, župnijski dan oprtih vrat in še marsikaj. Čeprav je majhna, je župnija zelo živa.

Gospod nadškof, prosimo vas za blagoslov obnovljene cerkve in oltarjev. Obenem vas vabimo, da po obredu ostanete z nami na prazničnem druženju, kjer vam želimo prijetno počutje.

Blagoslovu sta sledila slovesno bogoslužje in druženje župljanov ob dvojnem praznovanju (več o tem).

BF