Preskoči na vsebino


OB 420-LETNICI POSVETITVE CERKVE SVETEGA TOMAŽA V ZADOBROVI


Tomažev večer v petek, 15. septembra 2023, je bil v znamenju bližajočega se blagoslova obnovljene cerkve svetega Tomaža, ki bo na žegnanjsko nedeljo. Spomnili smo se obletnice posvetitve cerkve, pregledali njene zgodovinske omembe in dogodke, ki so jo zaznamovali, ter njeno stanje po obnovi.
 
Cerkev in njen oltar je 28. septembra 1603 posvetil ljubljanski škof Tomaž Hren. V svojem poročilu o posvetitvi je poleg podrobnosti o dogodku in birmovanju, ki mu je sledilo, tudi zapisal, da so cerkev leta 1529 hudo poškodovali in onečastili Turki (več o tem). Cerkev se omenja tudi v zapisniku o odvzemu cerkvenih dragocenosti za financiranje obrambe proti Turkom leta 1526, ki ga je ukazal avstrijski nadvojvoda Ferdinand I. V cerkvi svetega Tomaža v Zadobrovi so takrat vzeli bakren kelih in gotovino (več o tem). Najstarejša znana omemba zadobrovšega zavetnika svetega Tomaža pa je v urbarju nemškega viteškega reda iz leta 1490 (več o tem).
 
Iz časa po posvetitvi sta znana vizitacijska zapisnika Hrenovih naslednikov Rinalda Scarlichija iz leta 1631 in Jožefa Rabatte iz leta 1668, v katerih vizitatorja opozarjata na potrebo po ureditvi temne in slabo oskrbovane cerkve (več o tem). V prvi polovici 18. stoletja so cerkev predelali in barokizirali in takrat je dobila tlorisno obliko, kot jo ima še danes. Do leta 1783 je podružnica svetega Tomaža spadala v pražupnijo svetega Petra v Ljubljani, tega leta pa je prešla v novoustanovljeno župnijo Device Marije v Polju. Ob ljubljanskem potresu leta 1895 cerkev za razliko od poljske in kašeljske ni bila huje poškodovana, novembra 1916 pa je skupaj z njima utrpela odvzem zvonov za vojaške potrebe (več o tem). Leta 1980 je bila ustanovljena župnija Ljubljana-Zadobrova in dve leti zatem dograjen in posvečen nov župnijski dom z bogoslužnim prostorom, prav tako posvečenim svetemu Tomažu (več o tem).
 
Sedanja obnova se je pričela leta 2012, ko je cerkev dobila novo streho. V desetletju, ki je sledilo, je bila temeljito obnovljena tako znotraj kot zunaj, ključna pa je bila obnova oltarjev ter fasade in obzidja v zadnjih dveh letih. Cerkev zdaj spet deluje sveže, njene baročne umetnine pa so v polnem sijaju. Lahko smo ponosni na njeno bogato zgodovino, umetniško vrednost in duhovno izročilo.
 
BF
 
    
 
      
 
Več fotografij obnovljene cerkve sv. Tomaža najdete na  TEJ POVEZAVI
Urednik
 
   
 
 
 
                  
 
 
 
Print Friendly and PDF